21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Andrea Vindišová: V Košiciach na utorok odborári ohlásili ostrý štrajk. Tentokrát sa nám zamestnávateľ nevyhráža

Odborári Dopravného podniku mesta Košice ohlásili na utorok (14. 2.) ostrý štrajk. Mestská hromadná doprava bude úplne obmedzená.

Andrea Vindišová: V Košiciach na utorok odborári ohlásili ostrý štrajk. Tentokrát sa nám zamestnávateľ nevyhráža
Štrajk v roku 2019 (zdroj: fb ZO VMhd)

„Toto je jediný spôsob, ako upozorniť, že doprava v meste sa bez peňazí robiť nedá,“ povedala nám zástupkyňa odborov Dopravného podniku mesta Košice Andrea Vindišová. „Možno to asi neviete, ale od januára tohto roka jazdí mestská doprava v našom druhom najväčšom meste v prázdninovom režime. Znamená to, že zamestnanci podniku pracujú iba štyri dni v týždni a v piatok zostávajú, pre prekážku zo strany zamestnávateľa, doma. Poberajú pritom 60 percent platu. Ide o 4 dni v mesiaci, viete si predstaviť, ako sa to odrazí na výplatách.“

ZMOS chystá ďalší PROTEST: Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom!

Ako nám Andrea Vindišová povedala, už 10. januára 2023 bola oboma odborovými organizáciami vyhlásená štrajková pohotovosť v zmysle Ústavy SR. „Následne dňa 31. januára 2023 bol vyhlásený ostrý časovo neobmedzený štrajk zamestnancov akciovej spoločnosti. Ide o naplnenie hospodárskych a sociálnych potrieb zamestnancov a v neposlednej rade ide o zachovanie mestskej hromadnej dopravy v Košiciach v plnom rozsahu, spoľahlivú a funkčnú. Pri tomto štrajku stojí vedenie DPMK za svojimi zamestnancami, tak ako odborovým organizáciám, tak isto aj vedeniu spoločnosti záleží na funkčnej a plnohodnotnej mestskej hromadnej dopravy v Košiciach.“

Zaujímalo nás, čo prečo sa situácia v podniku takto vystupňovala. „Dopravný podnik mesta Košice bol nútený v zmysle listu od zriaďovateľa prijať úsporné opatrenia, ktoré sa na jednej strane dotkli cestujúcej verejnosti, ale aj zamestnancov spoločnosti,“ vysvetlila nám Andrea Vindišová. „Dopravné výkony sú obmedzené, jazdí sa prázdninová výprava. V spoločnosti sa šetrí a tak bolo prijaté opatrenie o prekážke na strane zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce. Akcionár mesto Košice aj naďalej nalieha na akciovú spoločnosť, aby prijala ešte väčšie úsporné opatrenia, čo zákonite môže viesť k racionalizačným opatreniam. Teda k prepúšťaniu zamestnancov, čo v žiadnom prípade nepripadá do úvahy. Nie je možné takéto riešenie. Akcionár musí pristúpiť k takému riešeniu, aby bola doprava v meste spoľahlivá, atraktívna a hlavne funkčná,“ zdôraznila. „Takáto doprava sa zabezpečovať iba kvalitnými a dobre ohodnotenými zamestnancami. Teda akcionár má zodpovednosť voči občanom mesta Košice a musí nájsť riešenie.“ 

A. Bekmatov: Francúzi sa s tým nepárajú. Uč sa, Slovensko!

V utorok teda v Košiciach nebudú jazdiť autobusy, električky, ani trolejbusy. „Ide o ostrý neobmedzený štrajk, teda úplné odstavenie MHD v meste Košice. Štrajk je časovo neobmedzený, teda záleží na akcionárovi meste Košice, kedy skončí. Veríme, že ak akcionárovi ide o občanov mesta, tak pristúpi k rokovaniu a predloží ponuku, aby sa situácia vyriešila. Podporu nám vyjadrujú všetky odborové organizácie IOZ, vedenie KOZ a taktiež občania mesta Košice.“

Andrea Vindišová: V Košiciach na utorok odborári ohlásili ostrý štrajk. Tentokrát sa nám zamestnávateľ nevyhráža
Štrajk v roku 2019 (zdroj: fb ZO VMhd)

Do ostrého štrajku vstupujú všetci zamestnanci akciovej spoločnosti bez ohľadu na pracovné zaradenie. Zamestnanci sa počas štrajku zúčastnia aj na verejnom zhromaždení na Bardejovskej a Hornádskej ulici, pridať sa k nim môže aj verejnosť.

 V deň konania štrajku bude vypravená linka „H“, ktorá zabezpečí dopravu cestujúcich do nemocnice na Triede SNP a na Rastislavovej ulici. Budú tiež vypravené autobusové spoje „RA“, a to tak, aby bol zabezpečený návoz na pracovné zmeny do spoločnosti U. S. Steel. Spoje, ktoré vykonávajú rozvoz detí do školy v mestskej časti Vyšné Opátske, budú taktiež zabezpečené v plnom rozsahu.

Podobný štrajk sa v dopravnom podniku konal aj v roku 2019. Vtedy Dopravný podnik avizoval, že „v prípade účasti na nezákonnom štrajku vyvodí DPMK, a.s. voči každému osobnú zodpovednosť.“ Ako je to tentokrát? „Nie, tentokrát sa nám zamestnávateľ nevyhráža. Minule dopadlo súdne rozhodnutie v prospech nás, teda, štrajk bol oprávnený. Tak to bude aj tentokrát. V zmysle Ústavy máme totiž zabezpečené právo na štrajk,“ dodala Andrea Vindišová.

Cestujúci sa teda budú cítiť možno obmedzení, no môžu prísť podporiť svojich známych, kolegov, susedov, priateľov. Zamestnanci sa počas štrajku zúčastnia aj na verejnom zhromaždení na Bardejovskej a Hornádskej ulici.

(hďu)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x