14.8 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

VITAMÍN D má silný preventívny aj LIEČEBNÝ ÚČINOK nielen pri Covide, ale i mnohých iných chorobách, tvrdí doktor Mesík

Prichádza jeseň, počas ktorej zvykne prepuknúť aj chrípka. Vlani sme ju u nás takmer nezaznamenali, teraz sa však opäť očakáva jej hromadný výskyt. Viete ale, ako sa pred ňou chrániť?  Alebo ako ju liečiť?

Pri liečbe koronavírusu je jedným z účinných preparátov vitamín D. Najviac ho je síce v slnečných lúčoch, no tých je teraz pomenej, a tak musia pomôcť medikamenty. Vitamín D však zaberá nielen u dospelých, ale aj u detí a batoliat. Vie to aj lekár a analytik Juraj Mesík, ktorý v statuse radí aké množstvá dávkovať deťom, aby ste u nich zahnali chorobu a pritom ich nepredávkovali.

VITAMÍN D má silný preventívny aj LIEČEBNÝ ÚČINOK nielen pri Covide, ale i mnohých iných chorobách, tvrdí doktor Mesík

Deti, ktoré dostávali viac vitamínu D, mali kratšie horúčky, kašeľ a boli kratšie infekčné

„Vitamín D má silný preventívny aj liečebný účinok nielen pri Covide, ale aj mnohých iných chorobách. Aktuálna bude onedlho chrípka. Aké sú ale primerané dávky u malých detí?“ píše v úvode statusu vyštudovaný lekár a analytik bezpečnostných rizík Juraj Mesík.

https://www.nitranoviny.sk/juraj-mesik-preco-je-vlastne-vitamin-d-taky-dolezity/

„Práca uverejnená v 2018 v Pediatric Infectious Disease Journal skúmala vplyv podávania vitamínu D u dojčiat do jedného roku. Jedna skupina dostávala po 4 mesiace denne 400 IU, druhá 1200 IU. Šlo o multicentrický, randomizovaný RCT výskum. V jeho priebehu odchorelo na chrípku (klinicky a laboratórne potvrdenú) 78 zo 168 (46,4%) detí v skupine s nízkou dávkou D a 43 zo 164 (26,2%) detí v skupine ktorá dostávala 1200 IU. Rozdiel je signifikantný,“ pridáva Mesík, podľa ktorého deti ktoré dostávali 1200 IU vitamínu D mali tiež kratšie horúčky, kašeľ, nádchu a boli kratšie infekčné.

https://www.nitranoviny.sk/pekari-zacali-ponukat-do-obchodnych-retazcov-pecivo-obohatene-o-vitamin-d/

„Tiež bol u nich zaznamenaný signifikantný vzostup hladiny vitamínu D v krvi zo 43 nmol/l na 61 nmol /l v skupine, ktorá dostávala 1200 IU – v skupine ktorá dostávala 400 IU k vzostupu nedošlo. Podávanie takýchto dávok vitamínu D neviedlo k žiadnym nežiadúcim účinkom,“ konštatuje v samom závere vyštudovaný lekár a analytik bezpečnostných rizík Juraj Mesík.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články