19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Peter Pollák ml. vyzýva vládu, aby sa ospravedlnila nezákonne sterilizovaným ženám

Peter Pollák ml. vyzýva vládu, aby sa ospravedlnila nezákonne sterilizovaným ženám. Premiér ocenil túto snahu

Podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a menšiny Peter Pollák ml. predniesol na pondelkovej koaličnej rade dôvody na ospravedlnenie sa protiprávne sterilizovaným ženám na Slovensku. Tento bod vyplýva z uznesenie Výboru pre ľudské práva a menšiny, ktorého sa zúčastnila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a obete protiprávnej sterilizácie žien. „Som nesmierne rád, že sme boli schopní spoločnými silami nájsť politickú vôľu pre vyriešenie tejto témy,“ povedal Pollák.

„Je to kostlivec v skrini, ktorý sa desaťročia neriešil aj napriek tomu, že na to upozorňovali rôzne národné aj medzinárodné inštitúcie. Som rád, že sa mi podarilo presvedčiť predstaviteľov vlády, aby sa s problémom definitívne vysporiadala,“ dodal.

Ochotu riešiť problematiku nedobrovoľných sterilizácií víta aj predseda vlády Eduard Heger. „Nedobrovoľné sterilizácie žien je závažné pošliapanie ľudských práv, slobôd a dôstojnosti. Považujem za nevyhnutné sa obetiam ospravedlniť za poníženie a trvalú ujmu, ktorá im bola spôsobená. Takéto konanie nemôžeme v spoločnosti tolerovať a ani ho v tichosti akceptovať. Verejné ospravedlnenie je pre tieto ženy len slabou útechou za to, o čo boli bez svojho súhlasu a vedomia pripravené. Preto vítam odhodlanie nájsť riešenia pre túto krivdu,“ skonštatoval premiér.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články