28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Visolajský: Poctivo platíte každý mesiac zo svojej výplaty nemalé zdravotné odvody, ale čo za to dostanete?

O tom, aké je slovenské zdravotníctvo „zdarma“ by najlepšie vedeli rozprávať naši dôchodcovia, ktorí si musia doplácať najmä za lieky. Platiť však Slovák musí aj v nejednej ambulancii, kde sú poplatky za mnohé úkony. Ľudia však nie sú spokojní ani s tým, akej zdravotnej starostlivosti sa im dostáva, ba nie raz i nedostáva, hoci si poctivo platia sumy, ktoré si od nich štát, respektíve poisťovne, vypýtajú. Že v našom zdravotníctve nie je všetko s „kostolným poriadkom“ vysvetľuje v blogu na portáli bolg.sme.sk predseda Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) Peter Vislolajský.

Čo si teda o tom, kde končia vaše peniaze, keď platíte zdravotné odvody, myslí?

Zo zákona musíme peniaze poslať zdravotným poisťovniam

„Poctivo platíte každý mesiac zo svojej výplaty nemalé zdravotné odvody. Rozhodne to nie málo, ale čo za to dostanete?“ kladie Visolajský vo svojom blogu zaujímavú otázku hneď v samom úvode. „Viete si predstaviť, že by ste prispeli nemalou sumou na liečbu nejakého chorého človeka, peniaze by ste spolu s ďalšími dobrodincami vložili do kasy, a potom by niekto prišiel a len tak si peniaze z kasy zobral. A vy by ste sa len prizerali ako sa chorému nepodarilo pomôcť, lebo by tie peniaze chýbali. A všetci by len mykli plecom… Viete si predstaviť takúto situáciu?“ pýta sa ďalej šéf LOZ, podľa ktorého Slovensko vynakladá na zdravotníctvo – na liečbu chorých, iba tento rok skoro 7 miliárd eur. „To je skoro sedem tisíc miliónov eur. Každý jeden z nás sa skladáme na túto sumu s presvedčením, že naše ťažko zarobené peniaze pomôžu chorým pacientom,“ dodáva.

Lekárski odborári dali podnet na preverenie financovania nemocníc

„Zo zákona musíme peniaze do zdravotníctva poslať zdravotným poisťovniam, zásadný problém Slovenska je, že slovenské zdravotné poisťovne tieto peniaze nemusia poslať na liečbu pacientov,“ vysvetľuje Visolajský, ktorý predpokladá, že nikto z nás neodvádza svoje peniaze do zdravotníctva preto, aby financoval vilu na Bahamách (keď tam staval Široký), ani preto, aby mal Haščák z Penty rekordné zisky. A snáď ani preto, aby holandskí vlastníci Slovenskej poisťovne dostávali každý rok milióny eur. Hoci holandské zdravotné poisťovne si v Holandsku takéto zárobky z holandského zdravotníctva pre ich majiteľov nemôžu dovoliť, súkromná slovenská zdravotná poisťovňa poslala do Holandska svojim holandským vlastníkom zo slovenského zdravotníctva len za posledné dva roky 10 miliónov eur. A to napriek tomu, že oficiálne vykázala stratu,“ šokuje šéf LOZ. 

Zahraničným majiteľom milióny, chorým deťom PET vrchnáky

Holandské zdravotné poisťovne majú podľa Visolajského zakázané v bohatom Holandsku, kde zdravotníctvo prekypuje peniazmi, vyplácať svojich majiteľov, ale slovenská súkromná zdravotná poisťovňa za posledné dva roky poslala do Holandska majiteľom 10 miliónov eur zo slovenského podfinancovaného zdravotníctva. Z našich odvodov. A pritom si oficiálne vykazuje stratu. „Sme krajina, kde politici tvrdia, že nemáme peniaze na liečbu chorých, ale slovenské zdravotníctvo pomáha Pente a pánovi Haščákovi v ich „podnikaní“ budovať miliardový majetok. Sme krajina, kde politici tvrdia, že nemáme dosť peňazí na stavbu nemocnice, ale zo zdravotnej poisťovne posielame milióny jej holandským majiteľom,“ pozastavuje sa Visolajský nad absurdnosťou nášho zdravotníckeho systému.

Lekárski odborári: Hrozí HORÚCA jeseň, vláda neplní záväzky z memoranda

„Rodičia chorých detí prosia, aby im ľudia nosili vrchnáky z PET fliaš, a ak vyzbierajú tony vrchnákov, snáď už budú môcť zabezpečiť vozík pre svoje dieťa. A potom politici s kamennou tvárou odkážu nespokojným lekárom, že na liečbu ich pacientov „žiaľ nemáme“ a „žiaľ, nie sme tak bohatá krajina“. Podľa zárobkov firiem v slovenskom zdravotníctve sme však veľmi bohatou krajinou,“ pokračuje v kritike predseda LOZ, ktorý vzápätí upriamuje pozornosť na iný prípad. „Keď lekári ukázali Slovensku kauzu piešťanského CT, verejnosť bola šokovaná. Pri tejto kauze išlo o 1 milión eur. Jedno miliónová kauza vyvolala demonštrácie po Slovensku a padali hlavy mocných politikov aj riaditeľov. Ale ak zdravotné poisťovne minú desiatky miliónov eur zdravotných odvodov – vašich peňazí na pochybné prepoisťovanie ľudí z osád, je to v poriadku?“ pýta sa Visolajský opäť. 

Dokedy bude verejnosť tolerovať miznutie peňazí na liečbu?

Je v poriadku, ak podvyživené Slovensko, ktoré „nemá na mzdy sestier“,  je jedinou krajinou Európy, v ktorej zdravotné poisťovne si z verejných zdrojov vyplácajú zisk svojim majiteľom? „Stovky miliónov eur z daní a odvodov skončili na bankových účtoch súkromných vlastníkov.“ Nevadí nám, že ak by všetky zdravotné poisťovne platili v roku 2021 nemocniciam za také isté výkony rovnako, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) by ušetrila 84 miliónov eur ročne a súkromné poisťovne by minuli o 84 miliónov eur viac? (link) Prečo si súkromné zdravotné poisťovne môžu dovoliť platiť nemocnici za liečbu pacienta o 600 alebo 1000 eur menej ako štátna zdravotná poisťovňa? Je to daným pacientom – poistencom súkromných poisťovní jedno? Zostali by v danej súkromnej poisťovni aj vtedy, aby mali zo svojho vrecka rozdiel za svoju poisťovňu doplatiť?“ kladie šéf LOZ ďalšie nepríjemné otázky.

Lekárski odborári žiadajú prešetriť prerozdelenie peňazí nemocniciam od VšZP

„My, lekári sa denne pýtame dokedy verejnosť a vlády budú tolerovať miznutie peňazí určených na liečbu našich pacientov. Dokedy budú tolerovať, že poisťovne nemocniciam nemusia zaplatiť ani náklady na liečbu ich poistencov. Hoci majitelia zdravotných poisťovní zarábajú, nemocniciam rastie dlh a zadlženie našich nemocníc už prekročilo stovky miliónov eur. Napriek tomu, že každý mesiac poctivo platíme zdravotné odvody, tie idú zdravotným poisťovniam, ktoré nemocnici za liečbu pacienta nezaplatia často ani náklady. Tak vznikne strata nemocnici, ktorú musíme my, občania, opäť zaplatiť. Pri tomto „fungovaní“ majitelia poisťovní majú miliónové zisky z našich zdravotných odvodov, naše nemocnice vyzerajú tak, ako vyzerajú, a poistenci platia,“ konštatuje Visolajský.

Zažije Slovensko aj po tretíkrát výpovede lekárov? 

Nemocniční lekári v zúfalom kroku – podaním vlastných výpovedí, donútili vládu v novembri 2022 aby v tejto veci konala. Poriadok vo financovaní nemocníc a jasné pravidlá a povinnosti vo fungovaní zdravotných poisťovní bola prvá z ôsmych požiadaviek nemocničných lekárov vo výpovediach. Pod hrozbou výpovedí lekárov sa vláda SR písomne zaviazala toto riešiť. Akonáhle však lekári výpovede stiahli, vláda opäť nekoná. Verejne sa pýtam, či na to, aby sa peniaze určené na liečbu našich pacientov nemizli na kontách finančných skupín musí Slovensko po tretíkrát zažiť výpovede lekárov?“ prízvukuje šéf lekárskych odborov.

Nahnevaní Slováci si podali lekárov žiadajúcich vysoké platy. Takéto sú ich skúsenosti a TOTO si o tom myslia

Poriadok vo financovaní nemocníc, poriadok a pravidlá v slovenských zdravotných poisťovniach zabezpečia nielen to, že bude viac peňazí na liečbu našich pacientov, a tým viac pacientov vyliečime a zachránime, ale zvýši sa tým aj tlak na kvalitu nemocníc a ambulancií, ktorý je na Slovensku tak veľmi potrebný. Ako lekári sme veľmi radi, že naše upozornenia na absurdné fungovanie slovenských zdravotných poisťovní a apely na vládu potvrdil nielen Útvar hodnoty za peniaze, ale naposledy aj Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo svojom vyhlásení z 9.5.2023 (TU). Je to pomerne krátke, ale zaujímavé čítanie a zaberie Vám to len pár minút,“ uviedol na záver svojho blogu Peter Visolajský. 

Dodo Púchovský, freepik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x