16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Vinodol: Na revitalizovanom židovskom cintoríne odhalia Pamätník holokaustu

Na revitalizovanom židovskom cintoríne v obci Vinodol v Nitrianskom okrese pribudne Pamätník holokaustu. Ako na sociálnych sieťach informoval aktivista Vladimír Špánik, jeho odhalenie je naplánované na 11. mája.

Podľa Špánika je pamätník venovaný obetiam holokaustu z regiónu Šurianskeho rabinátu. „Na začiatku bolo rozhodnutie členov občianskeho združenia Zoulus vo Vinodole obnoviť so zemou zrovnaný židovský cintorín vo Vinodole. Náhrobné kamene boli ukryté pod nahrnutou vrstvou zeminy v hĺbke 40 až 50 centimetrov. Zabudnutý, krovinami zarastený cintorín sme sa rozhodli revitalizovať tak, aby sa stal opätovne pietnym miestom a čiastočne sme odčinili neospravedlniteľné zničenie cintorína židovských obyvateľov Vinodola,“ uvádza sa v popise projektu.

Sprístupnenie pamätníka má byť vyvrcholením revitalizácie cintorína. „Viac ako dva roky na ňom pracovali aj rómski chlapci, laureáti ocenenia Detský čin roka 2021 a finalisti Roma Spirit 2022,“ pripomenul Špánik.

(tasr, fb vinodol)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x