16.1 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Vedenie Vrábeľ šetrí, ale len dovtedy, kým sa nejde propagovať. Potom otáča kohútik verejných financií!

Je nanajvýš neštandardné, aby sa o zriadení pozície a o výbere človeka na post komunikačného manažéra v meste Vráble, dozvedeli občania, členovia komisií MsZ a poslanci len tak náhodou, prostredníctvom novelizácie rozpočtu, kde bola pridaná suma 3.000 EUR na prvé tri mesiace.

Na otázku člena finančnej komisie o aký právny vzťah ide, dostal od primátora informáciu, že sa jedná o zmluvu o dielo s s.r.o.

V súvislosti s tým však vyvstáva niekoľko otázok:
Nemala byť na túto tému širšia diskusia a nielen v rámci úzkeho vedenia mesta? Samozrejme za účasti poslancov a zainteresovaných odborníkov. Ako sa napĺňa sľubovaný princíp participácie občanov a odbornosti na rozhodovaní? Tu treba povedať, že príslušná s.r.o. nebola vybraná na základe výberového konania a teda samotný vyber prebehol netransparentne. Ak však súčasné vedenie mesta plánuje pokračovať v zmluve musí obísť zákon o verejnom obstarávaní, alebo musia prejsť na inu formu spolupráce s vedením. Napríklad cez zamestnanecký vzťah. Zákon požaduje zverejnenie každej zmluvy mesta so subjektom na mestskej webovej stránke. Dňa 13. 6. to ešte tak nebolo, napriek tomu, že zmluva je platná od 1.6.2023. Zákon je v tomto možno benevolentný, ale očakávala som prísnejší meter na seba od tých, ktorí to v minulosti až nadmieru vyžadovali od iných. Stále je otázne kto bude zadávať úlohy komunikačnému manažérovi, kontrolovať jeho činnosť, schvaľovať preplatenie faktúr.

Predpokladáme, že okrem oficiálne zverejnenej náplne činnosti komunikačného managera na oficiálnej facebookovej stránke mesta Vráble, ktorá nič konkrétne neprináša, bude jeho hlavnou náplňou budovanie osobného PR úzkeho vedenia mesta. Myslím si, že primátor a vládni poslanci by mali začať v prvom rade pracovať na zlepšovaní životných podmienok našich občanov, ktoré oni sami postupne pomaly zhoršujú. Všetci máme čerstvo v pamäti slová, ktoré nové vedenie mesta opakovalo, že v záujme šetrenia zníži výdavky. Odniesli si to seniori, kultúrne, športové, spoločenské organizácie, zrušené boli investície napr. parkovisko pri poliklinike atď. Ako vyzerá ale “šetrenie” vládnej garnitúry na vlastných výdavkoch v praxi? Zahraničné cesty za 3500 eur, komunikačný manager ZATIAĽ za 3000 eur. Nové položky, ktoré budú slúžiť iba a len vedeniu nášho mesta na propagáciu svojej osoby. Všetko samozrejme veľmi NEtransparentne, po dohode úzkeho okruhu ľudí, bez verejnej diskusie a participácie.

Faktom je, že doteraz sa realizujú a ešte dlho budú realizovať len akcie, ktoré boli majetkoprávne, projekčne a finančné zabezpečené predchádzajúcim vedením. Na moju opakované otázky, aké nové aktivity pripravuje mesto, sme v odpovedi primátora nenašli nič jasné ani konkrétne. Zrejme to už ani nikoho neprekvapuje, keďže vidíme, akým smerom sa naše vedenie vydalo. Zle pripravený a schválený rozpočet si nesie svoju daň za ktorú zaplatia všetci občania. A preto jednou z hlavných úloh komunikačného manažéra bude presviedčať verejnosť o tom, že projekty, ktoré sa v blízkej dobe budú realizovať ako napríklad okružná križovatka, oprava cesty Vráble-Golianovo, oprava vozovky Hlavnej ulice vo Vrábľoch, Zariadenie soc. služieb, Obchodné centrum Žitavia atď. sú vlastne zásluhou súčasného vedenia.

Dagmar Skačanová Tóthová (poslankyňa mesta Vráble)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x