23.1 C
Nitra
streda, 21 augusta, 2024

SASKA: Navrhujeme reformu tvorby pozícií Slovenska smerom k európskej legislatíve

Rada pre dobiehanie EÚ strany Sloboda a Solidarita (SASKA) vyzýva ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského, aby urýchlene začal riešiť zásadnú reformu procesu tvorby stanovísk SR pri schvaľovaní legislatívy EÚ. Predseda rady Ján Oravec zaslal v tejto veci list šéfovi slovenskej diplomacie, v ktorom ho informuje o návrhoch na vylepšenie celého procesu.

„Naším cieľom sú jasnejšie a koordinovanejšie pravidlá pri tvorbe stanovísk Slovenskej republiky pri schvaľovaní legislatívy EÚ. Tieto stanoviská musia reflektovať okrem obhajoby našich záujmov, aj konzultáciu s našimi firmami a podnikateľmi. Navyše, od začiatku procesu musí byť zrejmé, ktorý minister vlády nesie za rozhodnutia politickú zodpovednosť,“ vysvetlil poslanec NR SR za SASKU Ján Oravec.

Napriek tomu, že rezort diplomacie kedysi síce vytvoril na všetkých ministerstvách tzv. Rezortné koordinačné skupiny, ich úloha je len čisto formálna. „S viacerými problémami sa stretávame aj na úrovni Národnej rady SR. Prípad mnou navrhnutého a členmi Výboru NR SR pre európske záležitosti schváleného uznesenia o spaľovacích motoroch a najmä jeho následného nerešpektovania exekutívou dokazuje, že je nevyhnutné jasne nastaviť finalizáciu stanovísk a záverečného hlasovania o nich,“ vysvetlil J. Oravec.

Vylepšení, ktoré Rada pre dobiehanie EÚ navrhuje a ktoré predostrela aj ministerstvu zahraničných vecí, je viacero.

Napríklad, návrh predbežnej pozície Slovenska musí byť v súlade s názorom dotknutých subjektov či vedenia ministerstva, musia v nich byť definované národné priority s analýzou dopadov a zároveň musia efektívne fungovať Rezortné koordinačné skupiny so zapojením dotknutých subjektov, politikov, vedenia ministerstiev i predsedu vlády. Európsku legislatívu treba preberať bez toho, aby sa prekračovalo vyžadované minimum, nerozširovať okruh osôb, na ktoré sa má sťahovať či skontrolovať, či neexistuje národná legislatíva, ktorá pokrýva problematiku širšie. Ak je to možné, mala by sa uplatniť zásada „one in – one/two out“, a teda pri prijatí jednej regulácie ďalšie odstrániť. Fungovať musí aj vzťah vláda – parlament, a teda musí byť dodržiavaná lehota 4 týždne na predloženie výboru NR SR, treba spresniť spoluprácu medzi ministerstvami a národnou radou a tiež konkretizovať kompetencie rezortu diplomacie, aby zabezpečoval kvalitu celého procesu tvorby a uplatňovania pozícií Slovenska.

„Veríme, že naše návrhy budú prvým impulzom, ktorý povedie k zásadnej reforme koordinácie rozhodovacieho procesu v európskych záležitostiach. Jedine tak vieme zabezpečiť, aby bola legislatíva EÚ prijímaná v podobe, ktorá nebude znižovať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky, jej firiem a podnikateľov, ale je bude naopak zvyšovať, čo následne prinesie prospech všetkým občanom Slovenska,“ dodal na záver predseda Rady pre dobiehanie EÚ Ján Oravec.

(ts, foto fb JO)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x