12.6 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Robert Fico: Začína vojna o DOSTUPNÉ hypotéky

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia mali dnes tlačovú besedu pred budovou národnej banky, nakoľko už začína vojna o dostupné hypotéky. Táto vojna môže skončiť buď tak, že bude mať tisíce obetí – ľudí, ktorí sa budú musieť zbaviť svojho sna o vlastnom bývaní, lebo nebudú schopní splácať zvýšené hypotekárne splátky. Druhá možnosť je, že štát zaberie a ľudia aj v nasledujúcich rokoch dokážu reagovať na prudký nárast úrokov pri hypotekárnych úveroch. SMER na tento problém upozorňuje už niekoľko týždňov, no všetci mlčia, vláda, prezidentka, všetky zainteresované inštitúcie, národná rada. A ľuďom začínajú už prichádzať oznámenia z bánk o nových podmienkach hypotekárnych úverov.

Predseda strany Robert Fico ukázal konkrétne oznámenie konkrétnemu držiteľovi hypotekárneho úveru z konkrétnej banky, v ktorom banka oznamuje klientovi, že prichádzajú nové podmienky splácania hypotekárneho úveru a dochádza k prudkému navýšeniu splátky. „Tento konkrétny človek mal zafixovanú hypotéku na úrokovú sadzbu, ktorá bola nižšia ako jedno percento. Banka mu oznamuje, že úroková sadzba bude 4,93 percenta, navrhujú mu dobu fixácie úrokovej sadzby na tri roky a pokiaľ prijme tieto podmienky, tak bude splácať mesačne 1316 eur. Z 840 eur z ničoho nič mu prichádza list z banky, oznamujú mu, že bude platiť mesačne prakticky o 500 eur viac,“ približuje R. Fico. No a takýto list do začiatku roku 2025 dostane približne 400 tisíc držiteľov hypotekárnych úverov.

R. Fico povedal, že by jeho strana bola veľmi nerada, keby vojna o dostupné hypotéky skončila takto negatívne. Je úlohou štátu zobrať na seba zodpovednosť, lebo ľudia nemôžu za to, že mali úrokovú sadzbu 1% a zrazu z rôznych dôvodov tieto sadzby vyletia na 5%. SMER pozval banky na riešenie tohto problému, no odmietli. Podľa jeho slov sa štát a banky poskladať a pomôcť ľudom zaplatiť okolo 75% týchto úrokov. SMER je za opätovné zavedenie bankového odvodu, ktorý pravicová vláda zrušila a napriek tomu bankové poplatky išli hore a vymýšľajú sa ďalšie. Samotné banky potvrdzujú, že vzhľadom na vysoké úrokové sadzby došlo k prepadu objemu poskytovaných hypotekárnych úverov až o 40%. „Prvý cieľ je, ak zavedieme opätovne štátnu bonifikáciu úrokových sadzieb, pomôže nielen týmto ľuďom, ktorí nezvládnu splácať hypotéky, ale umožníme aj ľuďom, ktorí len žiadajú hypotekárne úvery, aby takýto hypotekárny úver mohli získať. My oznamujeme, ak bude SMER – slovenská sociálna demokracia vo vláde, toto bude prvý návrh zákona, ktorý bude predmetom rokovania novej vlády. Ak bude SMER – slovenská sociálna demokracia súčasťou novej vlády, jedným z prvých bodov rokovania novej vlády, ešte pred vyslovením dôvery, bude predloženie novelizácie zákona o bankách a na základe tejto novelizácie zákona o bankách opätovne zavedieme, že štát v spolupráci s bankami bude pomáhať ľuďom preplatiť 75 percent úrokov, ktoré inak nie sú schopní zaplatiť. Náš návrh je, aby sa štát podieľal na tejto bonifikácii dvomi percentami,“ hovorí R. Fico.

Podpredseda strany Ladislav Kamenický uviedol, že SR nedávno mala najnižšie úrokové sadzby v celej eurozóne. Dnes máme štvrté najvyššie úrokové sadzby. Je tu preto krízová situácia a vláda a štát musia zasiahnuť. Priblížil, že SMER navrhuje, aby štát v tejto krízovej situácii kompenzoval štátnym príspevkom 2% úroku na hypotéky a banky aby sa podieľali rovnakým percentom. Táto pomoc by bola na maximálne päť rokov, na úver do výšky do 100 tisíc eur. V návrhu je spomínaná štátna pomoc pre žiadateľa bez obmedzenia veku pri mesačnom príjme 1,6 násobku priemernej mzdy v hospodárstve.

Robert Fico dodal, že ide o viac ako len o tom, že má niekto zaplatiť o niekoľko sto eur vyššiu hypotekárnu splátku, ide o kompletnú životnú úroveň Slovákov, preto si to SMER berie ako absolútny záväzok.

YouTube video(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x