24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

V utorok čaká poslancov mimoriadna schôdza k stíhačkám Mig-29: Rokovať budú aj o zdanení tranzitného plynovodu

Poslancov Národnej rady (NR) SR čaká v utorok (14. 2.) mimoriadna schôdza v súvislosti so stíhačkami Mig-29, ktoré by Slovensko mohlo posunúť Ukrajine. Rokovanie inicioval opozičný Smer-SD.

Strana chce na rokovaní presadiť uznesenie, ktorým parlament vysloví nesúhlas s posielaním zbraní na Ukrajinu z dôvodu protiústavnosti. Pripomína, že vláde bola vyslovená nedôvera, a preto nemá kompetencie na rozhodovanie o zásadných zahraničnopolitických otázkach. Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) avizoval, že vláda sa v tejto súvislosti zatiaľ na Ústavný súd neobráti, vyžiada si však stanovisko ústavných právnikov. Po mimoriadnej schôdzi by mali poslanci pokračovať v riadnom rokovaní. Na programe 83. schôdze majú ešte viacero neprerokovaných bodov programu. Pokračovať by mali napríklad v diskusii o valorizácii dôchodkov.

Spasiteľská politika Hegera posúva Slovensko bližšie k vojnovému konfliktu, povedal Pellegrini

Zmena je súčasťou novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložili nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Priniesť má mimoriadne zvyšovanie dôchodkov v čase vysokej inflácie či rozmrazenie valorizácie minimálnych dôchodkov. Zákonodarcovia by sa mali venovať aj viacerým návrhom, ktoré vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Medzi nimi napríklad zákonu o ochrane ovzdušia či novele cestného zákona.

Na opätovné prerokovanie vrátila aj zákon o dani z osobitnej stavby, ktorým sa má zdaniť tranzitný plynovod spoločnosti eustream sadzbou 6000 eur za kilometer. V závere schôdze by mali poslanci rozhodnúť aj o novele zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia či o novele zákona o energetike. Na programe je aj voľba predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x