14.1 C
Nitra
piatok, 17 mája, 2024

Spasiteľská politika Hegera posúva Slovensko bližšie k vojnovému konfliktu, povedal Pellegrini

Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) pripomína zúfalého politika, ktorý sa snaží prekryť vlastné zlyhania doma pseudopísaním veľkých dejín v zahraničí.

V súvislosti s Hegerovými vyjadreniami týkajúcimi sa vôle darovať slovenské stíhačky Ukrajine to uviedla mimoparlamentná strana Hlas-SD. „Je to zmes zúfalstva a falošného mesiášstva, ak Eduard Heger v prípade dodania stíhačiek odmieta rešpektovať dialóg s NATO a odmieta sa riadiť zákonmi vlastnej krajiny,“ vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Takáto spasiteľská politika posúva Slovensko bližšie k vojnovému konfliktu a ohrozuje občanov Slovenskej republiky,“ dodal expremiér.

Upozornil, že ak chce dočasne poverený šéf kabinetu pomáhať Ukrajine, nesmie ohrozovať obranyschopnosť samotnej Slovenskej republiky a rozhodnutie musí byť súčasťou rozhodnutia na úrovni EÚ a NATO. „Stačí, aby sa inšpiroval postupom Poliakov, ktorí sa obrátili na NATO, pretože si uvedomujú všetky bezpečnostné riziká pre svoj štát,“ upozornil Pellegrini. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok (9. 2.) počas stretnutia s Hegerom na samite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Heger povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Je súčasná vláda neústavná? Malo by teoretické vyhlásenie mobilizácie oporu v Ústave? Tu je odpoveď

Opozičná strana Smer-SD je presvedčená, že po vyslovení nedôvery nemá vláda kompetencie na rozhodovanie o zásadných vnútropolitických a zahraničnopolitických otázkach, preto nemá oprávnenie ani na takýto krok. Smer inicioval v tejto súvislosti mimoriadnu schôdzu Národnej rady, uskutoční sa v utorok (14. 2.). V relácii RTVS Sobotné dialógy Heger uviedol, že sa vláda obráti na ústavných právnikov, aby sa vyjadrili, či kabinet v poverení právomoc poslať stíhačky má alebo nie.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x