9.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

ZMOS chystá ďalší PROTEST: Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom!

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pripravuje na koniec februára protest pod názvom Kto škodí mestám a obciam, škodí ľuďom!

Na tohtotýždňovom online rokovaní Komory miest ZMOS sa členovia združenia dohodli, že protestom upozornia na neriešené problémy s vysokými cenami energií a tiež na neadekvátny prístup centrálnej moci voči samosprávam. „Pokračujeme s ďalšou konkrétnou pripravovanou formou prejavu oprávnenej nespokojnosti s pomalými, neuspokojivými a neprofesionálnymi riešeniami vážnych problémov samospráv zo strany vlády,“ potvrdil predseda Komory miest i podpredseda ZMOS a primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

Včelárska paseka v ohrození? Faktúry za elektrinu sú LIKVIDAČNÉ, hovorí Rudolf Moravčík

Jedným z hlavných terčov kritiky samosprávneho združenia sú návrhy kompenzačných schém refundácií cien energií. Mestá a obce žiadajú o kompenzácie energií za obdobie od októbra do decembra 2022, stanovenie výšky kompenzácií cien energií pre verejný sektor po 31. marci 2023, kompenzácie ročných zúčtovaní faktúr za rok 2023, ktoré odberatelia dostanú v 1. kvartáli 2024, a ďalšie opatrenia, ktorí majú pomôcť samosprávam zvládnuť hrozbu likvidačných cien energií ruinujúcich mestské a obecné rozpočty.

„Od vlády chceme harmonogram návrhov konkrétnych riešení s presnými termínmi splnenia jednotlivých požiadaviek, z ktorých neustúpime. Ak k týmto riešeniam nepríde a naše požiadavky nebudú akceptované, budeme v protestných aktivitách pokračovať na mesačnej báze so zvýšenou intenzitou,“ dodal Božik. Konkrétny postup pripravovaného februárového občianskeho protestu majú členovia združenia dohodnúť na najbližšom rokovaní Komory miest ZMOS vo štvrtok 16. februára.

STARÉ HORY: Ak niekto predáva energiu za neúmerne vysokú cenu, tak ho považujem úžerníka, hovorí starosta Marián GAJDOŠ

„Nechceme byť obeťami zlých rozhodnutí a zlého hospodárenia Vlády SR. V ťažkých časoch je dôležité byť súdržní! Neriešime problémy jednotlivcov, riešime problémy všetkých samospráv a jej obyvateľov. Od vlády chceme harmonogram návrhov konkrétnych riešení s presnými termínmi splnenia jednotlivých požiadaviek, z ktorých neustúpime. Ak k týmto riešeniam nepríde a naše požiadavky nebudú akceptované, budeme v protestných aktivitách pokračovať na mesačnej báze so zvýšenou intenzitou,“ uviedol Jozef Božik.

ZMOS počas tohto týždňa poukazoval na riziká, ktoré pre samosprávy predstavujú navrhované novely viacerých zákonov vrátane zákona o obecnom zriadení. Novela tohto, pre samosprávy de facto základného zákona, má výrazne zasahovať do kompetencií obecných a mestských úradov, ale aj do kompetencií starostov a primátorov či do pozície prednostu úradu. Navrhovaná právna úprava má tiež výrazne oslabovať postavenie štatutárov miest a obcí, teda starostov a primátorov, vo viacerých činnostiach.

(tasr,nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x