26.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

V Rakúsku lockdown pre nezaočkovaných skončí v pondelok, nastupuje zmena

Lockdown pre obyvateľov nezaočkovaných proti covidu sa v Rakúsku skončí budúci pondelok – deň predtým, ako v krajine nadobudne účinnosť zákon o povinnom očkovaní.

Oznámila to v stredu rakúska vláda, informovali agentúry APA a AP.
      Obmedzenia pre nezaočkovaných, zavedené vlani v novembri, už experti nepovažujú za potrebné, pretože nehrozí preťaženie nemocničných jednotiek intenzívnej starostlivosti, uviedli rakúsky kancelár Karl Nehammer a minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein.

Pirošíková: Nariadenie povinného očkovania vakcínou v testovacej fáze je porušenie práv zaručených Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv!
      

Vládni predstavitelia pred stredajším rokovaním kabinetu tiež oznámili, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín prekročil hranicu 30.000, čo je nové denné maximum v Rakúsku od začiatku pandémie.
      Takéto číslo je v súlade s prognózami, podľa ktorých v krajine najbližší týždeň až dva očakávajú nárast na 35.000 – 40.000 pozitívnych testov za deň. Vrchol „omikronovej“ vlny by mala krajina dosiahnuť za asi 14 dní, uviedol podľa APA Mückstein.
      

V Taliansku volia prezidenta: Nemáš Greenpas, nevolíš

Od budúceho utorka 1. februára bude v Rakúsku v platnosti všeobecná očkovacia povinnosť pre dospelých – prvé opatrenie svojho druhu v Európe. Podľa rakúskych predstaviteľov je potrebné vzhľadom na nedostatočnú mieru zaočkovanosti.
      Výnimku budú mať tehotné ženy a všetci, ktorí nemôžu dostať vakcínu zo zdravotných dôvodov. Oslobodení od povinnosti zaočkovať sa budú aj tí, ktorí sa z covidu uzdravili, a to do 180 dní po nákaze. Za porušenie očkovacej povinnosti budú v závislosti od príjmu hroziť sankcie do výšky 3600 eur.
      V Rakúsku je dosiaľ plne zaočkovaných 75,4 percenta obyvateľov.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články