25.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

V Taliansku volia prezidenta: Nemáš Greenpas, nevolíš

Na austrálsky spôsob. Nemáš test, nemáš očkovanie nejdeš voliť prezidenta. Že vraj sme pred mesiacom písali bludy. Tu to máte čierne na bielom, zverejnil dnes na sociálnej sieti Ľuboš Hrica a k textu pridal aj zaujímavé video, kde Sara Cunial hovorí o tom, že jej ako zdravej osobe znemožnili voľbu prezidenta.

Ďalšia krajina plánuje na začiatku februára zrušiť všetky pandemické opatrenia, aj covidpasy

Zároveň vysvetlil, ako si v Taliansku prezidenta volia. „Volí ho parlament na spoločnej schôdzi, ku ktorým sa pridávajú traja delegáti za každý kraj. Na voľbu prezidenta bude povolaných 1009 voličov: 321 senátorov, 630 poslancov a 58 regionálnych delegátov. Hlasovanie je tajné a pri prvom hlasovaní je potrebná dvojtretinová väčšina. Čiže, ak kandidát nemá dve tretiny, tak sa ide odznovu a potrebná väčšina klesá. Najdlhšie hlasovanie v histórii bolo v roku 1971, v ktorom až po 23 hlasovaniach vyhral Giovanni Leone…,“ vysvetlil rozdiel medzi voľbou v Taliansku a u nás.

V Taliansku volia prezidenta: Nemáš Greenpas, nevolíš
Cunial nemala zelený preukaz, nemôže voliť prezidenta. Zdroj: corriere.it

V Taliansku sa v pondelkovom prvom kole volieb podľa očakávaní nepodarilo zvoliť novú hlavu štátu. Nikto z kandidátov nezískal potrebnú dvojtretinovú väčšinu hlasov celkovo 1009 voliteľov. Hlavné vládne strany už predtým avizovali, že ich poslanci v tajnom hlasovaní vhodia do urny prázdne lístky, informovala agentúra DPA.

JUDr. Marek GÉCI: Prekážka práva voliť je predprípravou na to, aby nám cez núdzový stav bolo obmedzené volebné právo?
      

Keďže stredoľavé a stredopravé strany sa nedohodli na spoločnom kandidátovi, je rovnako nepravdepodobné, že nástupcu Sergia Mattarellu zvolia v utorkovom druhom a stredajšom treťom kole voľby. Od štvrtého kola, ku ktorému by malo dôjsť vo štvrtok, už bude stačiť kandidátovi na víťazstvo jednoduchá väčšina hlasov.
      V súboji o post hlavy štátu už tradične nie sú žiadni oficiálni kandidáti, no súčasný premiér Mario Draghi je už dlho považovaný za favorita. Keďže však nemôže zastávať obe funkcie, v Ríme už týždne prebiehajú rokovania o tom, ako ďalej s jeho vládou, v ktorej sú zastúpené takmer všetky významné parlamentné strany. Bývalý premiér Silvio Berlusconi v sobotu oznámil, že o úrad prezidenta sa uchádzať nebude.
      

O hlave štátu v Taliansku rozhoduje zbor 1009 voliteľov. Ide o 630 členov Poslaneckej snemovne, 315 zvolených senátorov, šiestich doživotných senátorov a 58 zástupcov 20 talianskych regiónov.
      

Voliteľom nakazeným koronavírusom umožnili hlasovať v špeciálnom stane pred budovou parlamentu.

Pozrite si, čo sa tam deje.

PS: Taliani majú tiež svojho Roberta Fica. (aby nedošlo k nedorozumeniu)

Zdroj: Ľuboš Hrica, Tasr, nn

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články