23.7 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

V podmienkach bezdomovectva žije 748 detí

Košice (TASR, NN) – V bytovej núdzi je v rámci Košíc viac ako 310 rodín, v podmienkach bezdomovectva žije 748 detí. Vyplýva to z údajov získaných počas Registračného týždňa, ktorý organizovala Nadácia DEDO v spolupráci s mestom Košice. Podľa rozvojovej manažérky nadácie Aleny Vachnovej ide o enormné číslo maloletých detí, ktoré trpia bezdomovectvom.
      Ako povedala, táto situácia okrem možnosti bývania v zdravom prostredí obmedzuje aj ich možnosť vzdelávania a rozvoja, zhoršuje ich zdravotný stav, traumatizuje ich a pripravuje o príležitosti na bežný a dôstojný život. „Obzvlášť v jednorodičovských rodinách – v rodinách žien samoživiteliek. Práve toto sú rodiny, ktorým sa pre ich vysokú mieru zraniteľnosti chceme v najbližších rokoch venovať s cieľom ukončiť ich bezdomovectvo,“ uviedla.
      V rámci Registračného týždňa zistili, že bez domova v Košiciach žije 552 dospelých ľudí, prevažne vo veku od 18 do 39 rokov. Celkovo 189 rodín žije v prístreškoch či záhradných chatkách a 74 rodín v útulkoch. Nadácia DEDO je pripravená ponúknuť bývanie a odbornú podporu na jeho udržanie minimálne 25 rodinám do konca roka 2022.
      Primátor Košíc Jaroslav Polaček pripomenul, že vďaka tomuto projektu získali prehľad o rodinách, ktoré žijú v meste na periférii spoločnosti v rôznych formách bezdomovectva. Tiež sa dozvedeli, ako sa do tejto situácie dostali a či sú ochotné na nej niečo meniť. Podľa jeho slov ľudom v núdzi, ktorí sú schopní začleniť sa do spoločnosti a byť pre ňu prínosom, sa pokúsia pomôcť formou tzv. prestupného bývania. „Rodiny, s ktorými máme dobré skúsenosti, presunieme zo sociálnych bytov do zrekonštruovaných bytových jednotiek v hybridných domoch a na užívanie uvoľnených bytov budeme postupne pripravovať perspektívne rodiny z projektu Registračný týždeň. Je však potrebné zdôrazniť, že mesto Košice nerozdáva bývanie zadarmo a ani na dobu neurčitú,“ doplnil s tým, že noví nájomníci si za byty musia platiť, sú pravidelne monitorovaní a musia byť dobrými susedmi.
      V rámci Registračného týždňa koncom mája desiatky dobrovoľníkov navštívili rodiny vo vytypovaných lokalitách a tiež ich vyhľadávali v teréne. Rodiny mali zároveň možnosť prihlásiť sa aj individuálne. Intenzita a rozsah mapovania rodín s maloletými deťmi sa v takejto forme v Košiciach realizovali po prvýkrát. Podľa organizátorov ide o prvý krok k systémovému riešeniu ukončovania bezdomovectva.

Počet ľudí bez domova v meste Nitra


Vzhľadom na rôznorodosť skupiny ľudí bez domova, skryté bezdomovectvo, nestabilnú situáciu ľudí bývajúcich v neistých a neprimeraných podmienkach a časté presúvanie sa ľudí bez domova z mesta do mesta je zmapovanie presného počtu osôb spadajúcich do primárnej a sekundárnej cieľovej skupiny na danom území problematické a v praxi takmer nemožné, píše sa v Koncepcii riešenia problematiky ľudí bez domova na území mesta Nitra na roky 2019 – 2022.

„Pre potreby stratégie preto využívame viaceré zdroje údajov a štatistické dáta, z ktorých je možné určiť aspoň minimálny počet ľudí bez domova v meste Nitra. Počet osôb bez domova, s ktorými prichádzajú do kontaktu organizácie pracujúce v tejto oblasti v Nitre je cca 330. Predpokladaný celkový počet ľudí bez domova je samozrejme vyšší 14 (odhad cca 600). Prevažná väčšina ľudí bez domova je v produktívnom veku, čo v miestnych podmienkach predstavuje až 70%, ide najmä o ľudí dlhodobo nezamestnaných. Viacerí z uvedených osôb bez domova je finančne negramotných, zaťažených dlhmi v zdravotnej a sociálnej poisťovni, majú nesplatené pôžičky poskytnuté nebankovými subjektami, súdom nariadený výkon exekúcie alebo sú nemajetní. Exekúcie sú následne u väčšiny ľudí bez domova demotiváciou k zamestnaniu sa,“ uvádza sa v koncepcii.

foto: arch teraz.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články