12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

V okrese ILAVA hľadá štát lokalitu na vybudovanie stanového mestečka pre migrantov zo Sýrie

V okrese Ilava hľadá štát lokalitu na vybudovanie stanového mestečka pre migrantov zo Sýrie. Vedúca odboru krízového riadenie Okresného úradu v Ilave a prednostka úradu Alena Hanusová odmietli túto požiadavku konkretizovať a vyjadriť sa ku nej.

Na tento email nás upozornil anonymný zdroj (screenshot emailu máme k dispozícii). Zaujímalo nás teda, aká má byť špecifikácia tejto lokality a čo všetko musí spĺňať, aby bolo na nej možné postaviť stanové mestečko. Tieto informácie sme sa však nedozvedeli. Zaujímavé však je, čo si o tom myslia niektorí, náhodne vybratí, starostovia obcí v okrese Ilava, ktorých sme telefonicky oslovili.

Starosta Košeckého Podhradia Rastislav Čepák bol stručný. „My sme dostali iba spomínaný email, ale my takúto lokalitu vhodnú nemáme. Ak to bude treba riešiť, zvoláme verejné zhromaždenie obce. Podrobnosti žiadne neviem. Viem iba o tom, že treba vytypovať nejakú lokalitu. Mimochodom, ja som si túto požiadavku potom vyžiadal oficiálne do elektronickej schránke, vzhľadom na to, že je to závažná vec. Prišlo to totiž obyčajným emailom z krízového riadenia OU Ilava.“

V okrese ILAVA hľadá štát lokalitu na vybudovanie stanového mestečka pre migrantov zo Sýrie
Rastislav Čepák, zdroj:FB

Alena Geregová, starostka obce Červený Kameň, ktorá leží blízko slovensko-českých hraníc, až taká stručná nebola. „Áno, viem o čo ide, ide o stanové mestečko pre Sýria. Priznám sa, že som na to ešte nereagovala, včera som mala pracovné stretnutie,“ povedala nám dnes. Zdôraznila, že žiadne podrobnosti o tejto požiadavke nevie, v emaily bola iba požiadavka na odporúčanie lokality.

V okrese ILAVA hľadá štát lokalitu na vybudovanie stanového mestečka pre migrantov zo Sýrie
Alena Geregová (foto: cervenykamen.sk)

Priznám sa vám, že ja už nad týmito vecami ani nerozmýšľam, štát na nás hádže všetky veci, čo sa týka utečeneckej krízy, energetickej krízy, kovidovej krízy, ďakujem veľmi pekne. Ja som si užila aj Ukrajinu, užila som si ľudí, ktorých sme ubytovali, jedno s druhým, snažili sme sa im naozaj zo všetkých síl pomôcť. Ja tu mám rodiny, ktoré sú tu ubytované, vychovávajú tu svoje deti, dali sme im možnosť chodiť do školy, ale skutočne sa boríme s problémami každý jeden deň a ja tu nepotrebujem ešte aj Sýriu,“ priznala otvorene. „Sýrčanov sme už naháňali po dvoroch po dedine s  políciou, takže už ďakujem, nie. Sú to mladí ľudia, 16, 17 roční chlapci, ktorí nemajú domov, ale proste…Nám tu na hraniciach vznikajú kopy oblečenia, neporiadku a  kadečoho, ja som aj urgovala políciu, aby polícia bola viditeľná. Prevádzači nám tu chodili niekoľkokrát za deň s dodávkami, museli sme urgovať políciu, ja nepotrebujem tieto veci tu sústreďovať. Nakoniec mi ich vláda nechá na krku, aby som sa o nich ako obec starala.“

V okrese ILAVA hľadá štát lokalitu na vybudovanie stanového mestečka pre migrantov zo Sýrie
Tento email dostali starostovia obcí v okrese Ilava

„Keď začala vojna na Ukrajine vo februári, samozrejme, že nám sem prišli rodiny s deťmi, dávali sme im náhradné ubytovanie, dočasné, dokonca som aj svoje peniaze vybrala a dala som ich jednej pani, aby mohla s detičkami vycestovať do Talianska za rodinou,“ pokračovala starostka obce Červený Kameň. „Zbierky sme robili všetkého možného. Teraz sú tu tie rodiny ubytované v súkromí, ale priznám sa, že neviem jednu vec: Neviem, z čoho tie rodiny žijú. O jedných viem, že pán je ITčkár a chodí do práce, poznám však aj takú, že pán prišiel zo Záporožia, nechodí do práce, má dve deti… Aj títo tu trvale žijú. Štát prispieva, ale tým, ktorý im poskytujú ubytovanie. My ako obec momentálne v našich priestoroch neposkytujeme ubytovanie. Súkromníci majú byty, ktoré poskytujú. My ako samospráva nedostávame momentálne nič. Iba na deti príspevok na deti, ktoré chodia do školy.“

To, že okres Ilava skutočne hľadá lokalitu pre budúce stanové mestečko, nám potvrdili aj na tlačovom odbore MV SR.

„Vytipovávanie vhodných priestorov na prípadné zabezpečovanie opatrení v súvislosti s legálnou (odídenci z Ukrajiny), či nelegálnou migráciou je nevyhnutným krokom k zlepšeniu pripravenosti Slovenska na zvládanie krízových situácií. Faktom je, že posledné desaťročia sa tejto problematike nevenovala dostatočná pozornosť. Tá v súčasnosti Ministerstvo vnútra SR spolu s partnermi z iných rezortov a občianskej spoločnosti aktívnej modernizácii,“ uviedlo MV SR vo svojom stanovisku.

(nn, foto ilustračné)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články