12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Mesačná mzda na Slovensku reálne klesá: Kto má najnižšiu výplatu?

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR počas tretieho štvrťroka vzrástla medziročne o 9,4 % na 1 296 eur.

Napriek pomerne rýchlemu rastu nestačila táto dynamika podľa Štatistického úradu SR prekonať mieru inflácie a priemerná mzda reálne medziročne klesla o 4 %. Tento pokles bol približne na úrovni predchádzajúceho štvrťroka, kedy reálne mzda klesla o 4,5 %. Aktuálna hodnota je druhá najvyššia za posledných 22 rokov. Sezónne očistená priemerná mzda oproti druhému štvrťroku vzrástla o 2,4 %.

Mesačná mzda na Slovensku reálne klesá: Kto má najnižšiu výplatu?
V odvetví, ktoré najviac postihla koronakríza, teda ubytovacie a stravovacie služby, reálna mzda klesla až o 7,5 % . (foto ilustračné)

V štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy, ale ani v jednom nebol rast dostatočný na kompenzovanie inflácie. Najvýraznejší prepad reálnej mzdy na úrovni 8 až 9 % pocítili zamestnanci v oblasti nehnuteľností, administratívnych služieb a v ťažbe a dobývaní. Len minimálne poklesli reálne mzdy pracujúcim v umení, zábave a rekreácii a predovšetkým kvôli vyplatenej mimoriadnej odmene štátu aj zamestnancom verejnej služby a štátnym zamestnancom vo verejnej správe, alebo v odvetví

Matovič sa poriadne odviazal. TOTO sa lekárom bude čítať určite poriadne ťažko! Aj jeho sestra udrela po hlavičke…vzdelávania.

Vo väčšine, celkovo v 11 odvetviach, bola mzda nižšia ako v priemere za celé hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali naďalej zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 842 eur, a v ostatných činnostiach, 916 eur. Tieto odvetvia mali podľa štatistického úradu aj vyšší pokles reálnych miezd, ako bol priemer za celé hospodárstvo. V odvetví, ktoré najviac postihla koronakríza, teda ubytovacie a stravovacie služby, reálna mzda klesla až o 7,5 %, v ostatných činnostiach o 4,5 %.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články