9.8 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

Trhovníci v Nowom Targu vzdychajú: Slováci síce chodia, ale už pomenej. Tí sa bránia: Nemáme peniaze!

Trhy v poľskom Nowom Targu síce Slovákov stále lákajú, je ich tam však stále menej a menej. A dôvod? Drahota na oboch stranách hranice. Slovák síce ešte stále nakúpi v Poľsku lacnejšie, keď mu ale doma dochádzajú peniaze, tak s tými, ktoré mu zostanú, si ani v Poľsku veľa vyskakovať nemôže. Ak chce teda naozaj čo-to ušetriť, musí toho nakúpiť viac.

W Polsce jest drogo, na Słowacji jeszcze drożej, więc ludzi mało! Čiže v preklade stručne a jasne povedané: V Poľsku je draho, na Slovensku ešte drahšie, a tak je ľudí málo. Toto vysvetlenie sme dostali, keď sme sa miestnych trhovníkov pýtali, prečo nie je na azda najznámejšom prihraničnom trhovisku v Poľsku ľudí tak, ako bývalo zvykom, teda hlava na hlave.

Trhovníci v Nowom Targu vzdychajú: Slováci síce chodia, ale už pomenej. Tí sa bránia: Nemáme peniaze!
Áut so Slovenskými značkami je síce na parkovisku pri centrálnom trhovisku v Nowom Targu ešte stále veľa, ich počty ale stále klesajú. Foto: Dodo Púchovský

Ľudia by aj kupovali, chýbajú im však peniaze

Kto zvykol chodiť na známe trhovisko do Nowého Targu, ten si nemohol nevšimnúť, že pred veľkonočnými sviatkami je tam akosi menej ľudí. Chýbali však nielen domáci, ale najmä Slováci. „Vysoké ceny potravín aj ostatného tovaru, to je dôvod, prečo chodí menej ľudí ako chodilo ešte minulý rok. A u vás je to ešte horšie, lebo máte ešte vyššie ceny ako u nás. Je to zlé,” vraví Teresa, trhovníčka s pyžamami a nočnými košeľami. „Slováci k nám počas bežných víkendov chodia už oveľa menej, pretože nemajú peniaze. Nie je to vôbec dobré,” povzdychol si Slawek, predajca športového tovaru.

Trhovníci v Nowom Targu vzdychajú: Slováci síce chodia, ale už pomenej. Tí sa bránia: Nemáme peniaze!
Teresa síce tovaru má veľa, kupujúcich, a najmä tých zo Slovenska, je stále menej a menej. Foto: Dodo Púchovský

„Slováci chodia síce už menej, ale ja sa vždy poteším keď sa u mňa zastavia niektorí z nich, ktorí sa za tie roky už stali našimi priateľmi. A nemusia ani nič kúpiť, hlavne že sa vidíme, a že sme zdraví,” priznáva predajkyňa umelých kvetín a vencov Inona.

Becík opäť tne do živého: Slovenskí občania vďaka vláde začínajú pomaly ale isto hladovať

Podobne to vnímajú aj Slováci. „My sem chodíme iba dvakrát ročne, na dušičky a okolo veľkonočných sviatkov, ale teraz tu je o poznanie menej ľudí ako pred Vianocami. To, že ľudia nemajú peniaze, aj keď to tu je o poznanie lacnejšie ako u nás, je zrejmé,” skonštatovala Renata z Nitry. „Dá sa tu síce nakúpiť lacnejšie ako u nás, pretože niektoré veci sú podstatne lacnejšie, a za iné dáte len o čosi menej ako na Slovensku, ale každý sem ide kúpiť už len to, čo naozaj potrebuje. Tie nákupy vo veľkom ako kedysi tu už určite nie sú, a zrejme preto sem už v takej miere nechodia ľudia zo vzdialenejších kútov Slovenska,” pridal Miloš spod Tatier.

Trhovníci v Nowom Targu vzdychajú: Slováci síce chodia, ale už pomenej. Tí sa bránia: Nemáme peniaze!
Inona je síce s poklesu Slovákov sklamaná, napriek tomu sa vždy poteší keď sa pri nej zastavia je slovenskí priatelia, ktorí sú jej dlhoroční zákazníci. Foto Dodo Púchovský

„Draho je nielen u nás, ale rast cien je aj v Poľsku. Čo sa tu oplatí kúpiť? Ešte stále úplne všetko, lebo je to lacnejšie ako na Slovensku. Potraviny, ktoré sú o dosť lacnejšie, však nekupujem, pretože to ich zloženie je nie raz o zdravie. Ostatné je však v pohode a rozhodne sa to cenovo oplatí. Kto hovorí o opaku, ten klame,” povedal rezolútne Jozef z južného Slovenska.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x