13.1 C
Nitra
nedeľa, 19 mája, 2024

ROZHOVOR s obeťou domáceho násilia, ktorú neochránil lekár ani polícia

Je všeobecne známe, že domáce násilie je významným problémom v celej Európe a Slovensko nie je výnimkou. Štatistiky ukazujú, že každá tretia žena na Slovensku sa stretla s nejakou formou domáceho násilia. Tento závažný problém je potrebné riešiť a zlepšiť situáciu obetí.

ROZHOVOR s obeťou domáceho násilia, ktorú neochránil lekár ani polícia
Domáce násilie na ženách má rôznu podobu, je nutné ho riešiť. Foto: ilustračné, freepik

Domáce násilie páchané na ženách, mužoch i deťoch má fyzickú, psychickú, sexuálnu i ekonomickú podobu. Často začína pohmkávaním, potom prichádzajú prvé rany, až sa násilie stáva každodennou rutinou. Obete trpia potichu, pretože sa hanbia a cítia pocit viny, že nevedia domáce násilie zastaviť. Rozhodli sme sa osloviť jednu z obetí domáceho násilia, ktorá ochotne zdieľala svoj príbeh a skúsenosti. Obeť domáceho násilia si priala zostať v anonymite, preto ju budeme volať Lenka. Lenka sa stretla s fyzickým a psychickým násilím zo strany svojho manžela. Keď si po prvýkrát uvedomila skutočnosť, že je obeťou domáceho násilia, bála sa hovoriť o svojom zážitku, pretože nechcela počúvať výčitky okolia a lekár alebo polícia nekonali.

Všimli ste si nejaké vzorce alebo spúšťače, ktoré vedú k domácemu násiliu?

Za mňa je to jednoznačne vzorec správania prebratý už z detstva. Manželov otec bol alkoholik a dokonca spáchal samovraždu. Nie vždy to tak musí byť, poznám aj prípady, kedy sa dieťa z takých podmienok snaží bojovať proti vzorcom správania od rodičov.

Ako týranie ovplyvnilo vašu duševnú alebo emocionálnu pohodu?

Stupňovalo moju poruchu príjmu potravy, viedlo k zhoršeniu psychického stavu, k depresiám a myšlienkam na samovraždu. Viedlo k zníženému sebavedomiu, k čím ďalej, tým väčšej závislosti na partnerovi a k neskutočnému strachu odporovať.

Ingrid Opatovská: Násilie takmer vždy vedie k ďalšiemu násiliu a preto ho nie je možné tolerovať

Vyhrážali sa vám alebo vás nútili, aby ste zostali v takomto toxickom vzťahu?

Násilníci často svoje správanie ospravedlňujú alkoholom, hádkou, hnevom, psychickým rozpoložením, finančnou situáciou alebo môžu prenášať zodpovednosť za svoje násilné správanie na toho, kto je objektom násilia. To sa dialo mne, čiže som sa cítila zodpovedná. Partner sa mi často vyhrážal samovraždou, často dochádzalo k ponižovaniu a snažil sa mi vsugerovať, že sa o seba nedokážem postarať. Neskôr už násilník svoju obeť nútiť nemusí, veľa vecí totiž robí automaticky a podvedome. Tak ako aj ja a mnohé ďalšie.

Diskutovali ste o týraní s niekým iným, napríklad s priateľom, členom rodiny alebo terapeutom?

Roky som sa k tomu neodhodlala. Potom som našla odvahu, no keďže som nedokázala zo vzťahu odísť, nemala som chuť viac počúvať výčitky blízkych a priateľov. Navyše som zranenia nahlasovala u obvodného lekára, ten však nekonal a rovnako ani polícia. Tak som sa o svoje zlé skúsenosti prestala s kýmkoľvek deliť. Následkom dlhoročných stresov som vážne ochorela, vtedy som vyhľadala lekársku a psychologickú pomoc, neskôr aj pomoc psychiatra, ktorý mi predpísal antidepresíva.

Sexuálne zneužil postihnutú ženu. Skutok sa však NESTAL, rozhodol Okresný súd v Nitre

Mali ste nejaké obavy opustiť násilného partnera pre finančné alebo logistické problémy?

Spočiatku to tak bolo, no neskôr som pochopila, že sa o seba a deti dokážem postarať sama. No dlhé roky som si neverila, potom som sa už na to iba vyhovárala. Bolo to jednoduchšie, než situáciu naozaj riešiť. Nemala som na hľadanie riešení energiu.

Viete o nejakých organizáciách, ktoré môžu obetiam domáceho násilia pomôcť dostať sa zo zlej životnej situácie?

Na Slovensku je viacero organizácií, ktoré pomáhajú obetiam domáceho násilia. Mne sa najviac páči Aliancia žien, kde poskytujú pomoc v rôznom rozsahu. Domáce násilie je závažným problémom, ktorý sa týka mnohých žien na Slovensku. Je dôležité, aby sme sa nezatvárali pred týmto problémom a aby sme sa snažili ho riešiť. Len otvorenou a kritickou diskusiou sa podarí zmeniť hodnoty a postoje v našej spoločnosti voči násiliu. Médiá musia o domácom násilí pravdivo a necenzurovane informovať. Štát musí poskytnúť obetiam náležitú ochranu a pomoc. Organizácie podporujúce obete domáceho násilia potrebujú viac zdrojov na realizáciu svojej neoceniteľnej práce.

 Zdroj: Nikoleta Preložníková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x