Chcete si vytvoriť pekný a šťastný domov? Dajte si do poriadku miesto, kde bývate. Marie Kondo vám s tým pomôže prostredníctvom knihy Upratané, kde predstavuje svoju metódu upratovania KonMari. V prvom kroku je potrebné zvládnuť iba dve veci: nechať si veci, ktoré vám robia radosť a ostatné vyhodiť.
„Ak sa dobre staráte o svoje veci, postaráte sa dobre aj o seba.“
Patríte k ľuďom, ktorí nikdy neprestanú upratovať? Tak potom možno patríte k tým, ktorí sa snažia všetko skladovať. A ruku na srdce, mnohí sa o to snažíme. „Kľúčom k úspešnému upratovaniu je najprv veci vyradiť.“ Poviete si, rada dobrá, ale ako na to? „Kritérium toho, čo si ponechať alebo vyhodiť je to, či vás robia šťastným.“ A Mária Kondo vo svojej knihe presne popisuje ako zistiť, ktoré veci vo vás tento správny pocit vyvolávajú. Pozor však na to, aby ste pritom nevyhodili veci, ktoré vás šťastnými nerobia, ale bez ktorých sa nezaobídete. Napríklad vysávač.
Ďalším dôležitým poznaním je to, že „slovo upratovanie a vyčistenie sa často používajú ako synonymá, sú to však dve celkom odlišné veci.“ Čo teda robíme pri upratovaní a čo pri čistení? A ako sa tieto dve činnosti vzájomne ovplyvňujú? A akú rolu v tom hráme my? Zaujímavé je však tiež zistenie „Nenúťte ľudí upratovať, keď nechcú“.
Ak máte veci vytriedené, treba ich správne poukladať. No a Japonci sú v tomto naozaj originálni. Aj tu v knihe sa autorka odvoláva na skladanie origami. Neviem, či vás to nadchne alebo odradí, ale v každom prípade to môžete vyskúšať. V kapitole 4 nájdete šatstvo rozdelené do skupín, ku každej popis skladania ako aj viacero vizuálnych príkladov. Experimentujte.
Samostatnou kapitolou je upratovanie kníh. Následne vás autorka prevedie upratovaním ďalších kategórií predmetov, ktoré sa v domácnostiach bežne nachádzajú: papiere, DVD, príslušenstvo, potreby na šitie, kozmetika, plyšáky… Je toho neúrekom. A niektoré rozlúčkové ceremónie či rituály s predmetmi, ktoré autorka v knihe navrhuje a popisuje vás možno aj pobavia. Možno prekvapia. Možno dokonca zneistia. Treba tu brať do úvahy, že ide o rozdielnosť kultúr. Je teda len na vás ako sa s nimi stotožníte a ako alebo či ich budete v reálnom živote využívať.
Občas ma pri vyhadzovaní prekvapilo, že sa do koša dostávali veci, ktorým by sa možno mohla dať nová šanca napríklad formou darovania, predaja alebo eko-kontajnerov. Určite na tieto možnosti nezabúdajme. Osobne mám s nimi veľmi dobrú skúsenosť.
A čo vám má celé toto upratovanie napokon priniesť? Nuž, mňa oslovila táto myšlienka: „Ak sa obklopíme len vecami, ktoré vyvolávajú radosť a zahrnieme ich láskou, zmeníme náš domov na priestor naplnený cennými artefaktmi – naše osobné múzeum umenia.“ Vyskúšate?
Lucia Balagová