23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

TIP NA KNIHU: Tajná reč stromov od Ervina Thoma

23. júla bol Deň stromov. Prinášame teda knižku, ktorá k tomuto sviatku patrí. Tip sme dostali od lesníka Ivana Ťapušíka, s ktorým sme ku Dňu stromov uviedli rozhovor.

Pozorovanie prírody, hľadanie jej múdrosti a využívanie týchto poznatkov pre prospech ľudstva. To by sa v skratke dalo povedať o knihe Tajná reč stromů od Ervina Thoma. „Nevyčerpateľná databanka matky Prírody skrýva pre nás množstvo odpovedí na otázky: ako nájdem drevo, ktoré vydrží stovky a tisíce rokov? Ako postavím energeticky sebestačný dom? Existuje drevo, ktoré prospieva zdraviu a predlžuje ľuďom život?“ Položili ste si aj vy niekedy takéto alebo podobné otázky? Tak potom je táto kniha pre vás správnou voľbou.

Chcete sa zapojiť do hry a preniknúť do vnútra stromu? Premeniť sa na maličký organizmus, ktorý vás tam dostane? Tak presne takúto hru si s vami spisovateľ zahrá. Strom je bytosť a jeho rodina je les. Takto romanticky vás vovedie do príbehu o živote stromu. Viete načo slúži miazga? A ako funguje mechanizmus, ktorý spúšťa jej ochrannú funkciu? Ja vám to neprezradím, ale v knihe nájdete aj oveľa viac.

Ak sa kniha volá Tajná reč stromov, znamená to že stromy hovoria? Nuž áno. A to nielen medzi sebou. Stromy komunikujú dokonca i s inými živými organizmami. A je to vedecky dokázané. Chcete spoznať najkrajšiu cudziu reč? Začína na strane 98.

TIP NA KNIHU: Tajná reč stromov od Ervina Thoma
topvip.cz

Drevo je hodvábom medzi stavebnými materiálmi a surovinami, hovorí spisovateľ. Domy z čistého dreva odolávajú zemetraseniam, požiarom aj povodniam. Prekvapivé?  A to nie je zďaleka všetko.

Budete súhlasiť so spisovateľom, že voľba priateľa alebo partnera nás ovplyvňuje? A myslíte si, že ľudia ktorí si zvolili stromy za priateľov sú romantici? Tak potom vedzte, že veľmi zdraví romantici. „Kto spí v „náručí“ čistého dreva, šetrí si srdce.“ Drevo jednoznačne predlžuje život. Kniha vás prevedie sériou vedeckých dôkazov a vysvetlí vám ako to funguje. Aj keď veda ešte presne nevie aké sú to druhy vĺn, vibrácií a informácií, vie však už potvrdiť výsledky a povedať v čom všetkom nás „priateľ strom“ pozitívne ovplyvňuje.

Nuž, po prečítaní knihy som pochopila, prečo mi ju pán lesník s takou láskou podával. A prečo chcel, aby som o nej napísala. Dovoľte mi citovať z anotácie knihy: „A možno, že bude pre vás tou najkrajšou a najcennejšou, akú ste kedy čítali. Naučte sa čítať v denníku stromov a porozumieť ich reči – (možno že) odhalíte nový osviežujúci prameň a (možno) začnete žiť nanovo.“  

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články