2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

Do Švédska som sa vybrala narýchlo a len s kabelkou naplnenou tými najzákladnejšími vecami. Nedosahovala ani povolenú váhu 5kg. Keď sme pristáli na letisku Skavsta, myslela som, že sme v Janíkovciach. Aké bolo malé, také bolo prehľadné, jednoduché a pokojné.

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

Švédsko – upúta inak ako západná Európa – štýlom, jednoduchosťou, pokojom a hlavne – úžasnými výsledkami ekologického myslenia v praxi. Ponúkam vám štvordňový poznámkový denník Nitranky, ktorá si toho veľa vopred nenaštudovala – nebol čas. Bežné fakty a zaujímavosti nájdete na googli.

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

štvrtok

Štokholm, prvé dojmy 1 – zeleň, pohoda, v meste je menej áut než v augustovú nedeľu ráno v Nitre, kolobežkári, cyklisti, v zariadení každého interiéru (obchody, byty, školy, kancelárie…) vládne Ikea, toľko prirodzených blondín a blonďákov ste ešte nezažili, 80tici tiež na kolobežke v trendovom oblečení, nikoho som nevidela fajčiť, v potravinách žiaden alkohol – len nealko víno a pivo (na alkohol majú špecializované, riedko zastúpené štátne monopolné obchody Systembolaget otvorené v obmedzenom čase), sídliskové parkovanie len okolo sídliska – vnútri sídlisk lesíky s vysokými stromami a cestičkami, niekde skaly ako v našej nitrianskej bani, všetko popretkávané vodnými plochami s mostíkmi, žiaden ubehaný “dôležitý” podnikateľ s telefónom na uchu, parky, využívané workoutové, basketbalové ihriská…More, jazerá a rieky čistučké, hladinu zdobia stovky lekien. Som vo veľkomeste a zároveň mimo civilizačného zhonu.

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

piatok

Štokholm, prvé dojmy 2: Všetko je nejaké jednoduché: dostať sa sem (fakt lacné letenky ak), ubytovať sa (pestré a cenovo dostupné airbnb), pohybovať sa v meste (spôsoby mhd – metro, autobus, vlak, loď, lístok na 7 dní stojí 40€), zorientovať sa a kolobežkovať (appky v telefóne), dohovoriť sa (angličtina), všade sa dá platiť kartou, cash nepotrebujete, najesť sa (ak si nakúpite v potravinách a navaríte). Len nejesť a nepiť alkohol v reštikách (7-10€ pohár vína, 6-9€ pivo, 10-16€ jednoduché jedlo- polievka, šalát, cestoviny, 11-14€ poldeci…).

Všetky nápisy sú vo Švédčine, ale na to existuje tiež appka, ktorá vám všetko automaticky preloží, keď si to odfotíte.

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

sobota

Štokholm, druhé dojmy 1: spoločné toalety ženy/muži a i., s deťmi sa hrajú ockovia v parku, kočíkujú ockovia (kde sú vtedy maminky?), ľudia chodia najčastejšie sólo alebo v pároch, skupiniek je pomenej, starí muži majú väčšinou husté vlasy, plešinu som ešte nevidela, ľudia sú pokojní…nechcem sa tu vyjadrovať ku Slovensku, ale len toľko, že zrejme najväčší stres je u nás spôsobovaný strachom či a ako uživím rodinu, v horšom prípade či náhodou nemám menej ako sused a postojom “čo si druhí pomyslia…?”. Tu také kvôli komunitnej, sociálnej, pro-rodinnej politike odpadá a preto tá spokojnosť a tie husté vlasy. Mnoho Švédov hrá šach, aj na uliciach sú obrovské šachovnice. Šach učí o.i. myslieť niekoľko krokov dopredu. Keby sa v školách zaviedol povinne šach, možno by sme tiež mali na dôchodku husté vlasy…

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

nedeľa

Štokholm, druhé dojmy 2: Dnes sme boli v raji. Verejný jabloňovo-hruškový sad, odtrhni si, sadni si na lavičku s priateľmi a najedz sa…, okrem toho sme využili aj mhd v podobe lode. Ďalej: Najužšia ulička – 88cm. Obrovské šípky v krásnom parku Rosendals garden . Švédske názvy odo mňa nechcite, veď ste boli v Ikea… Aj keď písaná Švédčina nemusí vyzerať pre znalcov nemčiny či angličtiny ťažká, hovorená má svojský, povedala by som taký nemecko-maďarsko-čínsky nádych v intonácii. Múzeum skupiny ABBA aj skanzen sme obišli. Nabudúce. Pravidlá cestovateľa platné pre mňa: 1. Rob to, čo robia miestni, má to svoj význam, 2. Nechci vidieť všetko, aby si sa mohol ešte vrátiť, 3. Doma je doma.

Švédsko – krajina pre ľud. Ako prežiť v Štokholme víkend za 200 euro (foto)

Pre tých, čo by mali záujem niekedy prísť, je tu približný minimálny finančný rozpočet potrebný pre Nitrana na 3 dni v Štokholme: 200€. No nekúp to! Podľa mňa lepšie investované peniaze ako nákupy v Mlynoch a pár piatkov večer na Mostnej.

– 30-60€ obojsmerná letenka ak je kúpená dostatočne vopred

– 40€ autobus na letisko Skavsta a späť

– 26€ NR – Viedeň a späť (autobusy)

– 50€/ os/ 2 noci

– 8€ kolobežka Voi na 24 hodín/200 minút/10 jázd/najdlhšia 45 min.

– 14€ metro,4 jazdy, to stačí, kolobežka to istí

+ strava, buď pôst, alebo nákupy v potravinách – majú bohatý výber cenovo dostupných, zdravých vyskladajsisám šalátov, alebo 1kg hotových kotbular guličiek 4,50€, cca 1,50€/4 žemle a pod. Dá sa, hodovanie na náš spôsob bude po návrate domov…

A pandemické opatrenia v praxi? Rúška sa nenosia. Spolieha sa na uvedomelosť a je aj na akú. Na každom rohu je plagát alebo iná pripomienka na dodržiavanie vzdialenosti najmenej 2m, ak ste v múzeu či v inom interiéri, toto upozornenie sa neustále pripomína hlásením. Ľudia to takmer 100% dodržujú. Reklamy na očkovanie sú v metre aj na ulici, nikto z neho nerobí rozkol národa.

Dalo by sa písať aj o bezplatných knižniciach, zákonom povolenom množstve nadčasov (max. 200 hodín ročne), celoživotnom bezplatnom vzdelávaní a pod., ale to všetko sa dá nájsť na internete.

Zaujímavé a inšpiratívne miesto!

Napísala Katka Borguľová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články