23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Súkromné problémy – Tina

„Pýtali ste sa niekedy sami seba, či majú domy dušu?  Vidím vás v duchu a chápem, že vám je táto otázka smiešna, aj ten úškrn okolo vašich úst. No skúste si na moment predstaviť, že ste takou budovou. Vítate nových majiteľov, väčšinou vo dvojici, a potom sledujete to, ako sa ich počet rozrastá.“

     Takto začína prológ  knihy zo série Súkromné problémy spisovateľky Hany Repovej, pochádzajúcej z Hornej Súče, dlhodobo žijúcej a tvoriacej vo Frankfurte nad Mohanom. V jednotlivých dieloch tejto série rozvíja príbehy súrodencov,  ktorí sa jedného dňa chtiac-nechtiac vrátili do domu svojho detstva.

Súkromné problémy – Tina

     Autorka vďaka svojmu literárnemu talentu prevádza celým dejom tak, akoby ste pozerali film. S ľahkosťou, nenáročne ale zato pútavo popisuje príbeh, s ktorým sa dokážete veľmi rýchlo stotožniť. Azda i preto, že „súkromné problémy“ nie sú vôbec vzdialené. Vlastne sú veľmi reálne. Mohol by ich zažiť azda ktokoľvek z nás. Život predsa nie je ideálny. Častokrát nás prekvapí a častokrát v ňom prekvapíme i samých seba. V dobrom i v zlom.

Hana Repová: Vždy musíme nájsť silu opäť vstať, zo zeme nevidíme šance, ktoré nám život ponúka

     Poznáte to: Mne sa to nikdy nemôže stať.  Naozaj? Jedno zlé rozhodnutie, zlyhanie, nesprávna emócia, jedno klamstvo… Ako to potom zastaviť? Ako napraviť? Dá sa to vôbec? Možno život zmení celkom svoj smer. A koľko takých zlyhaní, klamstiev a zlých rozhodnutí je všade okolo nás? Koľko takých nás ovplyvňuje? Vlastných i cudzích.

     A aký je teda príbeh Tiny?  „Čo jej v živote ešte zostalo? Kráčala stále ďalej a ďalej bez toho, aby vnímala, kde sa vôbec nachádza. Cítila, že sa jej každým krokom zarývajú drobné kamienky do chodidiel, lebo pančuchy sa jej po pár krokoch po ostrých kameňoch prederavili. Kráčala ďalej, akoby po určitej vzdialenosti bola schopná opäť nájsť svoj život. Svoj starý život, v ktorom bolo všetko v poriadku.“  Nevtieravé zápletky vo vás budú otvárať časté otázky a po celý čas budete so záujmom sledovať ako sa to vyrieši. Vyrieši sa to?

     Aj keď je prvý diel série Súkromné problémy primárne venovaný  Tine, je zároveň zaujímavo pretkaný príbehmi ďalších členov jej rodiny. Jemne tak prebúdzajú zvedavosť po nasledujúcich častiach – Lilly, Denis a Sebastián.  Milovníci oddychoviek si teda prídu na svoje.

Knihu kúpite od 9,00 Eur.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články