23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Štúrovo: Mestské múzeum predstavuje značkované tehly pozbierané v regióne

Značkované tehly pozbierané z okolia Štúrova predstavuje výstava v priestoroch Mestského múzea v Štúrove. Tehly pochádzajú najmä z Rennerovej tehelne, ktorá v regióne pôsobila až do konca 60. rokov minulého storočia, informovalo múzeum. Výstava Značkované tehly potrvá do 11. júna.

Vystavené exponáty si múzeum zapožičalo zo zbierky Tibora Hammerschidta. Na Slovensku a v Maďarsku v súčasnosti pôsobí viacero zberateľov tehál, ktorých zbierky o počte niekoľko sto exemplárov predstavujú významný zdroj informácií k dejinám tehliarstva, uviedlo múzeum. Každá tehla v sebe nesie príbeh.

Štúrovo: Mestské múzeum predstavuje značkované tehly pozbierané v regióne
Zdroj: fb

Rennerova tehelňa v Štúrove vznikla v roku 1851. Od roku 1892 bola vo vlastníctve Gašpara Rennera prakticky až do znárodnenia v roku 1948. Jej ročná výrobná kapacita v tom období bola 2 milióny tehál. Na tie časy veľká tehelňa bratov Rennerovcov vyrábala viac ako sto rokov.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x