16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Chcete si vybaviť osobné doklady? Môžete tak v pokoji urobiť KDEKOĽVEK na celom Slovensku (VIDEO)

Leto už nezadržateľne klope na dvere a mnohí Slováci teraz zisťujú, že ak chcú ísť do zahraničia na dovolenku, tak musia mať v poriadku niektoré doklady. V prvom rade je to platný občiansky preukaz, a ak idú do krajiny, kde potrebujú cestovný pas, tak aj ten.

Prirodzene, nejde iba o neplatné niektoré doklady, ale doklady musia mať aj tínedžeri, ktorí dovŕšili 15-ty rok. U tých ide najmä o občiansky preukaz. Skontrolovať by si mali Slováci však aj vodičské preukazy, pretože niektoré čochvíľa stratia platnosť. Ako na nové doklady radí v statusevideu na profile Ministerstva vnútra SR Miroslav Daniš z oddelenia dokladov Prezídia Policajného zboru.

TIP na výlet: Chcete vedieť kam sa ísť pozrieť na zaujímavé a krásne miesta v Nitrianskom kraji? TOTO vám pomôže

Slováci pozor na svoje doklady a ich platnosť

O vydanie cestovných dokladov, občianskeho alebo vodičského preukazu je podľa Daniša možné na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Táto informácia je podľa neho dôležitá najmä teraz, pred turistickou sezónou, keď sú najmä väčšie klientske centra preplnené žiadateľmi o nové doklady. „V tomto období sa stretávame s najväčším záujmom žiadateľov o cestovné pasy, občianske a tiež vodičské preukazy. Vodičské preukazy preto, lebo tie, ktoré boli vydávané do apríla 2004 majú platnosť iba do konca tohto roka,“ prízvukuje Daniš, ktorý pri vybavovaní si týchto dokladov odporúča ísť na menšie oddelenia dokladov, kde je kratší čas na ich vybavenie. Navyše, každý doklad si je možné vybaviť na ktoromkoľvek oddelení dokladov na celom Slovensku. Pri každej výmene dokladu je potrebné si na stránke Ministerstva vnútra SR www.minv.sk overiť, čo všetko občan k žiadosti o vystavenie nového dokladu potrebuje. „Minimálne je potrebné predložiť ten doklad, ktorý si chcete vymeniť, alebo nahradiť a k nemu aj príslušný správny poplatok,“ vysvetľuje Daniš.

A ako je to s poplatkami za vybavenie si nových dokladov? Pri občianskom preukaze, ktorý musí mať každý občan Slovenska starší ako 15 rokov s trvalým pobytom na území SR, sa správny poplatok nevyberá. Pri štandardnej žiadosti o vydanie cestovaného pasu občana staršieho ako 16 rokov do 30 dní sa platí 33 eur, dieťa od 6 do 16 rokov zaplatí za vydanie pasu do 30 dní 13 eur, a dieťa do 6 rokov zaplatí za vydanie pasu do 30 dní 8 eur. Pri zrýchlenom vybavení a dodaní dokladov sa žiadateľ o poplatkoch opäť viac dozvie na stránke Ministerstva vnútra SR www.minv.sk.

Ministerstvo vnútra posiela deťom a ľuďom nad 65 rokov prihlasovacie doklady pre systém eZdravie

„Pri žiadosti o vydanie občianskeho či vodičského preukazu alebo pasu je štandardný čas doručenia do 30 dní. Pri žiadosti o urýchlené vydanie je doba vydania pri cestovných pasoch do dvoch alebo desiatich pracovných dní,“ vysvetľuje Miroslav Daniš a dodáva, že o výmenu občianskeho preukazu môže občan požiadať najskôr 180 dní pred koncom jeho platnosti. „U občanov starších ako 65 rokov a nemajú občiansky preukaz s čipom, ale aj u detí do 15 rokov, sa zasiela občiansky preukaz bez podoby tváre. Tieto občianske preukazy však v blízkom čase nahradia preukazy poistenca,“ skonštatoval na záver Miroslav Daniš z oddelenia dokladov Prezídia Policajného zboru.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x