12.6 C
Nitra
streda, 17 apríla, 2024

Štátna opera v Banskej Bystrici chystá premiéru baletu Anna Karenina

Štátna opera v Banskej Bystrici pripravuje tanečnú adaptáciu svetoznámeho románu Leva Nikolajeviča Tolstého Anna Karenina. Premiéru má 17. marca, o hudobné naštudovanie diela sa postaral dirigent Igor Bulla a o choreografiu Peter Dedinský, ktorý má aj réžiu. V hlavnej postave sa predstaví Beata Gaálová a Veronika Szabová. Informovala o tom Štátna opera na svojom webe. Inscenácia je prvým samostatným titulom baletného súboru po tom, čo sa po viac ako 60 rokoch existencie opery stal samostatným umeleckým telesom.

Anna Karenina je príbehom o veľkej láske a o osude, ktorému nemožno uniknúť. V centre príbehu stojí emancipovaná šľachtičná, ktorá túži po láske a naplnení, no naráža na dobovú morálku ruskej spoločnosti 19. storočia.

Javiskovú podobu tomuto dielu v banskobystrickej opere dal režisér a choreograf Peter Dedinský. „Príbeh Anny Kareniny som poňal ako príbeh ženy, ktorá sa zúfalo chce vymaniť z dobových konvencií a na ceste za svojím šťastím sa túži vyrovnať mužom. Problémy, s ktorými sa Anna Karenina potýka, sú prenosné aj do dnešných čias. Prostredníctvom jej osudu chceme ako tvorcovia poukázať na to, že ženy a muži ani v súčasnosti stále nemajú rovnocenné postavenie v spoločnosti,“ konštatoval pre TASR Dedinský.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x