20.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Svetoznámy grafický dizajnér Dušan Junek má 80 rokov

Patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského grafického dizajnu. Grafik, typograf, publicista, karikaturista, kurátor projektov Dušan Junek oslávi v nedeľu 26. februára 80. narodeniny.

Jubilujúci autor dal grafickú tvár popredným bankovým, spoločenským a kultúrnym inštitúciám doma i v zahraničí. Vytvoril aj vizuál bratislavského Štúdia L+S. „Má za sebou šesť dekád mnohostrannej umeleckej tvorby v oblasti grafiky vizuálnych komunikácií, odbornej publicistiky a autorstva mnohých kultúrnych projektov. Profesionálnu výtvarnú dráhu začal ako vysokoškolský študent architektúry v polovici 60. rokov,“ povedal pre TASR publicista Pavel Vitek.

Ďalej priblížil, že v rokoch 1967 až 1969 sa Junek stal známy karikatúrami kritickými voči vtedajšej totalitnej moci, vychádzali v denníkoch Smena, časopisoch Kultúrny život a Mladá tvorba. „Po okupácii v roku 1968 mal za túto tvorbu 15-ročný zákaz verejnej činnosti a bol perzekvovaný režimom. Na výtvarnú scénu sa mohol vrátiť po roku 1989 a tvorbou sa hneď presadil doma i v zahraničí,“ dodal. Poznávacími prvkami Junekovej tvorby sú znaky, symboly, konceptuálne myslenie a osobitý výtvarný vtip. Junek je protagonistom korporátneho dizajnu a autorom grafickej tváre popredných bankových, spoločenských a kultúrnych inštitúcií doma i v zahraničí. Vytvoril vizuál divadla Štúdio L+S a divadelné plagáty pre túto scénu a tiež sériu plagátov pre Slovenské národné divadlo (SND), ktoré ocenili na výstavách v Japonsku, Fínsku, Francúzsku, USA, Veľkej Británii, Mexiku, Dánsku či Južnej Kórei.

„Jeho grafická znakovosť založená na výtvarnej invencii a vtipe je čitateľná všade vo svete a rezonuje medzi ľuďmi s rozdielnou kultúrou i mentalitou,“ podčiarkuje Vitek k jedinému slovenskému umelcovi-dizajnérovi, ktorý je laureátom Icograda Achievement Award. Junekovi ju udelila Medzinárodná rada asociácií grafického dizajnu v Bruseli v roku 2002 za „celoživotnú tvorbu a mimoriadny prínos grafickému dizajnu vo svete“. Juneka zaradili do svetového rebríčka najvýznamnejších osobností svetovej grafiky. Je čestným občanom Piešťan a spoluzakladateľom Trienále plagátu Trnava. V tomto roku má Veda, vydavateľstvo SAV v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu a Slovenským múzeom dizajnu vydať monografiu venovanú jeho životnému príbehu.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x