9.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

ŠOP: V ďalších štyroch jaskyniach sa začína turistická sezóna

Turisti môžu od soboty po zimnej prestávke opäť navštíviť štyri ďalšie verejnosti prístupné jaskyne – Ochtinská aragonitová, Jasovská, Gombasecká jaskyňa a jaskyňa Driny. TASR o tom informoval odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Dodal, že z 13 sprístupnených jaskýň prevádzkovaných Správou slovenských jaskýň (SSJ) je aktuálne v prevádzke deväť.

„Počas zimnej prestávky SSJ realizovala v niektorých jaskyniach rekonštrukčné práce,“ ozrejmila ŠOP. V Jasovskej jaskyni sa podľa jej slov rekonštruovala prehliadková trasa, čo zahŕňalo výmenu oceľových zábradlí, ktoré vplyvom agresívnych podmienok v podzemí začali na viacerých miestach korodovať. Prostredníctvom finančného príspevku z Environmentálneho fondu rezortu životného prostredia sa tam vymenilo vyše 170 metrov zábradlia.

Technické práce prebiehali aj v Gombaseckej jaskyni. „Jaskyňa sa dočkala nového pitného zdroja. Dodávka vody sa dovtedy zabezpečovala z cudzieho vodného zdroja, preto sa na využívanie podzemnej vody v existujúcom ochrannom pásme neďaleko vodného zdroja vybudovala nová vŕtaná studňa,“ uviedla ŠOP s tým, že jaskyňa zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO tak dosiahla úplnú sebestačnosť v zásobovaní pitnou vodou.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x