17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Víno Vráble 2023 s hojnou účasťou, skvelé vína môžu ochutnať návštevníci 10. júna vo vrábeľských viniciach

Vinárstvo v Nitrianskom kraji má dávnu tradíciu a spomenúť niekoho, kto má aj úspechy pri prezentácii svojich výrobkov na rozličných svetových súťažiach, by nebolo fér. Každý totiž robí toľko, na čo má, a každý chce byť taký úspešný, ako sa len dá.

V uplynulých dňoch sa konal už 29. ročník súťažnej výstavy vín VÍNO VRÁBLE 2023, ktorú organizuje Združenie vrábeľských vinohradníkov, ZO Slovenského zväzu záhradkárov vo Vrábľoch a mesto Vráble. Pre COVID-19 sa nemohli organizovať tri ročníky, a tak sa organizátori rozhodli, že v tomto roku posunú súťaž na vyššiu úroveň, čo znamenalo, že odborná degustácia sa presunula z vrábeľského Kultúrneho domu do nových reprezentačných priestorov Vinárstva Predium Vráble.

Víno Vráble 2023 s hojnou účasťou, skvelé vína môžu ochutnať návštevníci 10. júna vo vrábeľských viniciach
Porota na súťaži Víno Vráble 2023 bola skúsená, a tak sa súťažiaci vinári neobjektivity báť nemuseli. Zdroj: archív Jozef Záhorský

Na Otvorené vrábeľské pivnice sa prísť oplatí

Vinárov môže tešiť, že Vinárstvo Predium Vráble im nielenže podalo pomocnú ruku, ale do budúcna prisľúbilo ďalšiu pomoc pri organizácií tejto súťaže. Degustátori boli tento rok dôsledne vyberaní a komisie boli zložené z radov vinárov, obchodníkov a inšpektorov z celého Slovenska, ktorí hodnotili 270 vzoriek od 95 výrobcov. Súťaž je špecifická tým, že šampión sa udeľuje nielen pre vinárstva, ale  aj pre „hobby“ vinárov. Pre tento rok sa šampiónom v kategórii Veľkovinár stalo Vinařství na Soutoku, Sauvignon 2021 a šampión Malovinár bol Roman Komarnanský, Rizling rýnsky 2022.

Vinárstvo Predium Vráble pripravuje zábavu pre veľkých aj malých. TOTO by ste si nemali nechať ujsť

„S počtom zúčastnených výrobcov sme spokojní, navyše súťaž mala aj medzinárodný nádych, pretože sa jej zúčastnili aj hostia z Česka,“ skonštatoval Jozef Záhorský, predseda Združenia vrábeľských vinohradníkov, ktorý prezradil, že ambíciou združenia do budúcna je získať štatút nominačnej súťaže pre národný Salón vín SR. „Vráble patria medzi významné vinárske mesto v Požitaví a zaslúžili by mať štatút nominačnej súťaže,“ skonštatoval Záhorský. Ďalším veľkým podujatím ktoré organizuje Združenie vrábeľských vinohradníkov sú Otvorené vrábeľské pivnice.

Víno Vráble 2023 s hojnou účasťou, skvelé vína môžu ochutnať návštevníci 10. júna vo vrábeľských viniciach
Vo Vinárstve Predium Vráble sa uskutočnil už 29. ročník súťažnej výstavy vín VÍNO VRÁBLE 2023. Zdroj: archív Jozef Záhorský

Dobré víno sa dá spraviť prakticky z každého ovocia. Ako na to? Poradí vám odborník Miloš Ševčík

Tento rok to bude 9. ročník a budú sa konať 10. júna vo vrábeľských viniciach. „Posledný ročník bolo pre návštevníkov otvorených 30 pivníc a návštevnosť nám každým rokom stúpa. Naposledy to bolo 800 návštevníkov. Všetci milovníci vína sú u nás vítaní, pretože prísť sa rozhodne oplatí!“ dodal na samý záver Jozef Záhorský.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x