4.1 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Šokujúce zistenie: Nebezpečný Bisfenol A sa bežne nachádza v oblečení, narúša hormonálny systém

Slovensko a Európa potrebuje zlepšiť ochranu pred toxickými chemikáliami a podporiť zelené inovácie v chemickom priemysle. Aj preto požaduje europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) od vlády SR, aby sa zasadila za urýchlenie reformy Európskej chemickej politiky a pomohla tak ochrane zdravia, ako aj inováciám a konkurencieschopnosti chemického priemyslu. Bisfenol A, ktorý narúša ľudský hormonálny systém, sa bežne nachádza v slovenských obchodoch. Zistili to v Institutu pro testování a certifikaci (ITC) v Zlíne. Informovalo o tom v tlačovej správe Progresívne Slovensko (PS).

Podľa europoslanca výsledky dokazujú stálu prítomnosť nebezpečných chemikálií v oblečení. Bisfenol A je chemikália, ktorá sa spája s celým radom zdravotných porúch ako rakovina, neplodnosť, cukrovka, obezita a iné. A práve táto chemikália bola nájdená v 12 z 19 vzoriek oblečenia. Obavy vzbudzujú hlavne látky narúšajúce hormonálny systém. Vedci zistili celosvetový pokles počtu spermií u mužov, najmä v rozvinutých krajinách, ako je Slovensko a za to je zodpovedným aj práve Bisfenol A.

Šokujúce zistenie: Nebezpečný Bisfenol A sa bežne nachádza v oblečení, narúša hormonálny systém
foto: ilustračné

„Toxické látky sa nachádzajú v našich telách. Zistil som to na vlastnej koži, keď mi v moči detekovali Bisfenol A. Preto som sa rozhodol pozrieť sa na to, či ho nájdem vo výrobkoch na Slovensku. Ľudia na Slovensku sú dennodenne vystavení toxickému znečisteniu, ktoré ohrozuje ich zdravie. Napriek varovaniam expertov a inštitúcií, akým je Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, je aj v súčasnosti stále možné nájsť v bežne dostupných produktoch chemikálie. Výsledky nás nepotešili, ale, žiaľ, ani neprekvapili,” uviedol europoslanec Hojsík.

Hojsík v októbri kúpil 21 rôznych výrobkov, 19 textilných výrobkov, z toho 14 detských ponožiek, tri dámske pančuchové nohavice a dva kusy dámskeho športového oblečenia a dva kusy potravinových konzerv. Tieto výrobky boli zaslané do laboratória v Zlíne. „12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A vrátane výrobkov určených deťom.” uzavrel Hojsík.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články