7.6 C
Nitra
nedeľa, 25 februára, 2024

Sociálna poisťovňa: Valorizácia sa MINIMÁLNYCH dôchodkov priamo NETÝKA

Valorizácia dôchodkových dávok, ktoré sa v januári tohto roka zvyšujú o 11,8 percenta, sa minimálnych dôchodkov priamo netýka.

Sociálna poisťovňa: Valorizácia sa MINIMÁLNYCH dôchodkov priamo NETÝKA
Poisťovňa pri každoročnej valorizácii nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok.

Sociálna poisťovňa totiž vždy vypláca dôchodcovi pre neho výhodnejší dôchodok. Poisťovňa však pri každoročnej valorizácii nezvyšuje minimálny dôchodok, ktorý penzista poberá, ale pôvodný dôchodok, ktorý dôchodcovi zvýšila na úroveň minimálneho už pri jeho priznávaní. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Sociálna poisťovňa dôchodcovi o 11,8 percenta zvyšuje sumu pôvodne priznaného dôchodku a ak je tento dôchodok stále nižší, ako minimálny dôchodok, dôchodcovi naďalej vypláca minimálny dôchodok. Ten totiž pre neho naďalej zostáva finančne výhodnejší. Ak je, naopak, po valorizácii dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2023, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa dôchodcovi vypláca jeho valorizovaný dôchodok.

Samotná suma minimálneho dôchodku, ktorá je podľa zákona odstupňovaná v závislosti od dosiahnutého kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, sa od 1. januára 2023 nemení. Pri najmenej 30 rokoch kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia predstavuje výška minimálneho dôchodku 334,30 eura a pri 40 rokoch je to 378,50 eura. Za 45 rokov kvalifikovaného obdobia je minimálny dôchodok vo výške 410 eur a pri 50 rokoch ju zákon stanovuje na 441,50 eura.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x