19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Najlepšie ŠKOLY na Slovensku: Patrí medzi ne aj Obchodná akadémia v Zlatých Moravciach

Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠ) v Prešove, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj (PSK), opätovne uspela v aktuálnom ročníku celoslovenského hodnotenia stredných odborných škôl.

Najlepšie ŠKOLY na Slovensku: Patrí medzi ne aj Obchodná akadémia v Zlatých Moravciach
Študenti Obchodnej akadémie v Zlatých Moravciach, foto: https://oazm.edupage.org/

Ako informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, rebríček najlepších základných, stredných škôl aj gymnázií, zameraný na dosiahnuté výsledky žiakov v školskom roku 2021/2022, zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Medzi tromi najlepšími strednými odbornými školami na Slovensku sa opätovne umiestnila prešovská SPŠ elektrotechnická, ktorá získala z celkového počtu 10 bodov hodnotenie s priemerom 8,8. Najviac bodov (9,7) dosiahla v ukazovateli prijímania absolventov na vysoké školy a ich nezamestnanosti (9,0). V prípade maturít jej udelili 8,6 bodu a za mimoriadne úspechy 8,2. „Používatelia zhodnotili vyše štyrmi hviezdičkami z piatich možných kvalitu jej pedagógov a prostredie školy, štyrmi hviezdičkami prístup učiteľského zboru a vybavenie školy,“ doplnila Lehotská.

Škola so 70-ročnou tradíciou v oblasti elektrotechniky a informačných i sieťových technológií, ktorá v roku 2022 získala titul Digitálna jednotka, sa pritom drží na popredných priečkach rebríčka INEKO dlhodobo. Prvenstvo v ňom získala okrem roka 2011/12 aj v hodnotení predchádzajúcich troch školských ročníkov. „Od roku 2012 sa umiestnila päťkrát na druhom a jedenkrát na treťom mieste,“ poznamenala Lehotská.

Školy v Nitrianskom kraji

V rámci hodnotenia škôl Nitrianskeho kraja sa v prvej desiatke najlepších škôl umiestnili predovšetkým základné školy. Na prvom mieste je to ZŠ Pri Podlužianke v Leviciach, druhé miesto získala novozámocká ZŠ G. Bethlena a tretie Obchodná akadémia v Zlatých Moravciach. Nitrianska ZŠ kniežaťa Pribinu skončila v rebríčku na piatom mieste.

Najlepšou školou na Slovensku sa stala Škola pre mimoriadne nadané deti (Gymnázium) v Bratislave. V prvej tridsiatke hodnotených škôl v rámci Slovenska sa z Nitrianskeho kraja v rebríčku ocitli iba ZŠ Pri Podlužianke v Leviciach, ZŠ G. Behtlema v Nových Zámkoch, Obchodná akadémia v Zlatých Moravciach, ZŠ A. Kmeťa v Leviciach.

Gymnázium Párovská v Nitre sa v rebríčku stredných škôl a gymnázií ocitlo v hodnotení až na 38. mieste. V prvej desiatke sa ocitla Obchodná akadémia, Bernolákova 26 v Zlatých Moravciach.

V aktuálnom hodnotení spomedzi župných škôl bodovali v kategórii stredných odborných škôl na 11. priečke SOŠ pedagogická z Levoče, na 13. mieste Hotelová akadémia O. Brucknera Kežmarok, na 22. priečke SOŠ pedagogická z Prešova a na 25. mieste Stredná priemyselná škola v Bardejove. V kategórií gymnázií je župné Gymnázium J. A. Raymana Prešov na 13. mieste, Gymnázium na Kukučínovej ul. v Poprade je 17., nasledujúca 18. priečka patrí Gymnáziu v Lipanoch a 23. miesto Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu Humenné.

Súčasťou hodnotenia škôl inštitútom INEKO boli dosiahnuté výsledky žiakov škôl, ich regionálna uplatniteľnosť a mimoriadne výsledky. Po dvojročnej prestávke bolo do hodnotenia zaradené aj celoplošné meranie písomnej časti maturít a v prípade základných škôl monitoringy piatakov i deviatakov.

Rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy. Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x