14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

NITRA: Spestrením dnešného referenda na Cabajskej bol netradičný účastník (foto)

Účasť v referende zostala v Nitre na nízkej úrovni aj vo večerných hodinách. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Nitry Tomáš Holúbek, očakávali, že k večeru bude účasť vyššia, no nestalo sa tak.

Referendum prebieha hladko a bez problémov. Jediným spestrením dňa bol podľa Holúbeka veľký modro-žltý papagáj Charlie, s ktorým prišiel na referendum jeden manželský pár vo volebnom okrsku číslo 19 na Základnej škole Cabajská. Ako vysvetlili, so svojím hovoriacim papagájom chodia všade, sedí im na ruke, tak ho zobrali aj na referendum.

NITRA: Spestrením dnešného referenda na Cabajskej bol netradičný účastník (foto)

V tomto okrsku prišlo doteraz na referendum 260 voličov z 1 002 zapísaných. Vo vedľajších okrskoch na Cabajskej v mestskej časti Čermáň boli čísla podobné, v okrsku 17 hlásia 170 zo 689 zapísaných voličov, v okrsku 18 prišlo 180 z 820 voličov a v okrsku číslo 20 to bolo 233 z celkového počtu 968. Vyššia účasť nie je ani v mestskej časti Chrenová, v okrsku číslo 70 na Levickej ulici napríklad prišlo doteraz 154 zo 663 zapísaných voličov.

NITRA: Spestrením dnešného referenda na Cabajskej bol netradičný účastník (foto)
Veľký modro-žltý papagáj Charlie, s ktorým prišiel na referendum manželský pár vo volebnom okrsku číslo 19 na Základnej škole Cabajská v Nitre. Nitra, 21. január 2023. Foto: SITA/Mesto Nitra

V Nitre pre referendum evidujú 63 585 oprávnených voličov. Šesť ľudí požiadalo o voľbu zo zahraničia. Mesto vydalo spolu 416 hlasovacích preukazov. Otvorili 72 okrskov, pričom jeden špeciálny spadá pod Okresný úrad v Nitre a určený je pre ľudí s COVID-19. Komisia navštívila s prenosnou urnou štyroch covidových pacientov, ktorí sa vopred prihlásili.

NITRA: Spestrením dnešného referenda na Cabajskej bol netradičný účastník (foto)

Nitra mala po prvýkrát v histórii špeciálnu covidovú volebnú komisiu. Covidových voličov, ktorí sa do piatku 20. januára do 12:00 prihlásili so žiadosťou o účasti na referende, navštívila špeciálna komisia. Tú mal v Nitre na starosti okresný úrad. „Mali sme prihlásených štyroch občanov a všetci riadne a bez problémov odvolili,“ uviedla pre agentúru SITA predsedníčka komisie Ivana Baková. Dodala, že členovia komisie, ktorí chodili za covidovými voličmi, mali na sebe rúška, rukavice a používali dezinfekciu.

„Vstupovalo sa iba do priestorov, ktoré boli na to vyhradené, takže nejaký blízky kontakt s chorými na COVID-19 členovia komisie nemali. Ľuďom sme dali obálku, ktorú nám po zakrúžkovaní a zalepení vrátili vhodením do prinesenej urny,“ dodala Baková s tým, že voliči mali pri tom na tvári respirátory.

Občania v referende odpovedajú na otázku, či súhlasia s tým, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR. Ide o v poradí deviate celoštátne referendum od vzniku samostatného štátu v roku 1993. Doteraz bolo platné len jedno, a to referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie, na ktorom sa v roku 2003 zúčastnilo 52,15 percenta voličov. Hlasovať je možné od 07:00 do 22:00. Zorganizovanie referenda bude štát stáť 10,4 milióna eur.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x