5.9 C
Nitra
piatok, 15 novembra, 2024

Snowden v roku 2013 zverejnil detaily prevádzkovania „globálneho programu dohľadu“ alebo „hromadného sledovania“. Stal sa z neho ruský občan

Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden dostal ruský pas a zložil občiansku prísahu. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na ruské agentúry, ktoré v piatok citovali jeho právnika.

Anatolij Kučerena povedal, že Snowden dostal pas a zložil prísahu vo štvrtok, zhruba tri mesiace po tom, čo mu ruský prezident Vladimir Putin udelil ruské občianstvo.

Správy nešpecifikovali, či sa Snowden, ktorý utiekol pred stíhaním v USA po tom, čo odhalil odhalil tajné programy sledovania internetovej a telefonickej komunikácie zo strany americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), vzdal svojho amerického občianstva. V roku 2013 mu Spojené štáty odňali pas, čo viedlo k tomu, že na niekoľko týždňov uviazol na moskovskom letisku po prílete z Hongkongu, keď sa chcel dostať sa do Ekvádoru. Rusko mu neskôr dalo trvalý pobyt.

Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price v piatok povedal, že vedia o správach o dokončení Snowdenovho ruského občianstva, ale nevedel ich potvrdiť a otázky o ňom odkázal na ruskú vládu. Skonštatoval však, že Washington by neprekvapilo, ak by správy boli pravdivé.

Kto je Edward Snowden?

Bývalý spolupracovník tajných služieb Spojených štátov Edward Snowden, ktorý po vyzradení citlivých amerických informácií roky žije v ruskom exile, vydal dokonca v roku 2019 spomienkovú knihu, informoval portál novinky.cz.
V diele nazvanom Permanent Record Snowden podrobne vysvetľuje svoj životný osud a tiež to, prečo sa rozhodol riskovať slobodu vyzradením tajných dát. V rozhovore s nemeckým denníkom Die Welt zopakoval, že má stále záujem o získanie azylu v Nemecku.

Snowden, dlhoročný spolupracovník americkej Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) a Ústredné spravodajské služby (CIA), v roku 2013 zverejnil množstvo utajovaných informácií, ktoré odhalili značný rozsah americkej elektronickej a telefónnej špionáže. Podľa serveru WikiLeaks boli terčom odpočúvania NSA aj európski štátnici vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Pred americkými úradmi sa Snowden uchýlil do Ruska, ktoré mu udelilo azyl.

Snowden v roku 2013 zverejnil detaily prevádzkovania „globálneho programu dohľadu“ alebo „hromadného sledovania“. Stal sa z neho ruský občan
Zdroj: Edward Snowden Twitter

Vo svojich memoároch teraz Snowden líči, že vďaka práci pre NSA a CIA dospel k záveru, že americké tajné služby zneužili ústavu, preto nemal inú možnosť, než sa o svoje zistenia podeliť s tlačou. „Uvedomil som si, že som bol naivný, keď som si predstavoval, že by najvyšší súd, Kongres alebo prezident (Barack Obama), snažiaci sa dištancovať od administratívy prezidenta Georgea Busha (mladšieho) vôbec niekedy pohnali tajné služby na zodpovednosť, a to kvôli čomukoľvek,“ píše Snowden v knihe.

AP poznamenala, že kniha prináša doposiaľ najpodrobnejšie vysvetlenie krokov, ktoré Snowden urobil. Svojím rozhodnutím vyvolal celoamerickú debatu nielen o rozsahu tajných odpočúvacích programov tajných služieb, ale aj o vyšších princípoch, ktoré človeka prinútia postaviť sa proti možným neprávostiam v systéme štátu aj za cenu upadnutia do nemilosti a ohrozenia vlastnej slobody.

Snowden v roku 2013 zverejnil detaily prevádzkovania „globálneho programu dohľadu“ alebo „hromadného sledovania“. Stal sa z neho ruský občan
Edward Snowden, zdroj: Twitter

Utiekol do Ruska

V USA Snowdenovi hrozili desiatky rokov väzenia, prípadne doživotie. Zostával v Rusku, kde mu azyl v minulosti opakovane predĺžili. Snowden predtým tiež hovoril o tom, že by sa rád uchýlil pod ochranu aj iných krajín. O azyl žiadal okrem iného aj Nemecko, ktoré to ale odmietlo, hoci udelenie ochrany podporujú napríklad opozičné strany Levice a Zelení alebo aj niekoľko petícií. V rozhovore s Die Welt povedal Snowden, že má stále záujem uchýliť sa do Nemecka. Je tiež presvedčený, že keby mu Berlín azyl udelil, nebol by to nepriateľský akt voči USA. Azyl v EÚ by naopak podľa neho naopak znamenal, že Európa stojí za Spojenými štátmi aj vtedy, keď ony samy nemôžu svoje hodnoty hájiť. „Európske vlády zo mňa majú strach,“ dodal. Poznamenal však, že sa zdá stále viac pravdepodobné, že sa raz bude môcť vrátiť domov.

Putin schválil ruské občanství Snowdenovi

O ruské občianstvo požiadal sám Snowden na jeseň roku 2020 a informáciu zverejnil na Twitteri. Niektorí Rusi správy o tom, že Snowden získal ruské občianstvo reagovali otázkou, či bude povolaný na vojenskú službu, citoval portál novinky.cz agentúru Reuters. „Bude Snowden odvedený?“ napísala na telegramovom kanáli ruská propagandistka a šéfredaktorka štátneho spravodajského kanála RT Margarita Simonjanová.

„Neslúžil v ruskej armáde, preto podľa našich súčasných zákonov nespadá do kategórie občanov, ktorá je teraz povolávaná,“ povedal agentúre RIA Novosti Snowdenov advokát Anatolij Kučerena. Ruským agentúram tiež oznámil, že Snowdenova žena Lindsay Millsová, ktorá v roku 2020 porodila syna, tiež požiada o ruské občianstvo.

Čítajte na ďalšej strane: Vyniesol tajné dokumenty: Hlavnou informáciou boli detaily programu „globálny program dohľadu“ alebo „hromadného sledovania“.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články