21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Rodičia odmietajú pre vážne chorého syna krv očkovaných

Rodičia z Nového Zélandu nechcú dovoliť, aby bola pri operácii ich malého syna, ktorý zápasí vážnym pľúcnym ochorením, použitá krv darcov očkovaných proti koronavírusu. Dieťa operáciu potrebuje rýchlo, priznal samotný pár v rozhovore pre antivaxerského aktivistu. Informoval o tom denník The Guardian.

Otec chlapčeka v rozhovore uviedol, že krv skazenú očkovaním nechcú. Rodičia uviedli, že ich dieťa trpí ťažkou stenózou pľúcnice (zúženie chlopne pľúcnice), a že operáciu potrebuje veľmi súrne. Novozélandská služba zodpovedná za darcovstvo či správu krvi (New Zealand Blood Service – NZBS) pripomenula, že vakcína sa do krvi vstrebe krátko po injekcii. Aj keby sa ale v krvi jej stopy náhodou nachádzali, žiadne riziko pacientom nehrozí. Krv očkovaných a neočkovaných sa navyše podľa spomínanej služby nijako neodlišuje. Navyše to nie je kritérium, podľa ktorého sa krv pre operáciu volí, citoval denník český portál novinky.cz.

Rodičia odmietajú pre vážne chorého syna krv očkovaných
Odber krvi (foto ilustračné, freepick)

Aj preto prípad skončil na súde, zdravotná služba Nového Zélandu podala na súd žiadosť o opatrovníctvo štvormesačného dieťaťa. Pokiaľ jej súd vyhovie, lekári by na vykonanie zákrokov s krvou darcov nepotrebovali súhlas rodičov.

Právnik nemocnice Paul White na súde uviedol, že dieťa s týmto ochorením by bolo za bežných okolností operované už pred týždňami. Právnička páru Sue Greyová známa pre svoj odmietavý postoj k očkovaniu však argumentovala, že rodičia pre svoje dieťa chceli lepšiu starostlivosť, než akú mohol poskytnúť štát. Podľa akademičky z University v Otagu Josephine Johnstonovej je neobvyklé, že by podobný prípad končil až na súde. Podľa nej je to pre obe strany stresujúce a obe chcú konať v najlepších záujmoch dieťaťa, ale nezhodujú sa na postupe.

Vakcínami proti koronaviru sa po celom svete naočkovali miliardy ľudí. Podľa serveru ourworldindata.org dostalo aspoň jednu dávku vyše 68 percent svetovej populácie. Vakcíny pomáhajú predísť ťažkému priebehu choroby a hospitalizácii.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články