10.4 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

Smer-SD: Nárast cien energií a zdražovanie v obchodoch

Strana SMER – SD už od nástupu tejto neschopnej vlády robí dôslednú, konštruktívnu, opozičnú politiku. Okrem toho, že bojuje za zachovanie právneho štátu, musí sa aj postaviť za občanov práve v „chlebových“ témach. Nakoľko dochádza k enormnému zdražovaniu energií, zdražovaniu potravín a máme rozvrátené verejné financie, vláda rieši svoje vnútorné problémy a nevenuje sa otázkam tak dôležitým pre občanov SR. A keďže táto koalícia už dva mesiace nezvolala schôdzu NR SR, ktorá by mala byť do 7 dní, uskutoční sa vo štvrtok 23.9. po 17.00 hod. „Včera sme podali do podateľne Národnej rady Slovenskej republiky návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá sa bude zaoberať cenami energií, kde chceme, aby vláda vysvetlila, ako chcú pristupovať k zmierneniu nárastu cien energií vo výške okolo 10 – 15%. Dnes prichádzame s návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá by sa mala týkať enormného nárastu cien potravín. Nemôžeme sa len tak prizerať, že potravinová komora hovorí o tom, že dôjde k nárastu cien komodít. Chceme, aby na tejto mimoriadnej schôdzi vláda povedala, akým spôsobom bude riešiť tento nárast a zaväzujeme ju, aby do 15. októbra priniesla návrhy a predstavila ich občanom,“ uviedol podpredseda strany Juraj Blanár.

Smer-SD: Nárast cien energií a zdražovanie v obchodoch
Juraj Blanár

Podpredseda strany SMER – SD Richard Takáč podrobnejšie vysvetlil, prečo chce strana v NR SR diskutovať o tom, ako zamedziť rapídnemu zvyšovaniu cien na pultoch predajní. Vláda má totiž dostatok možností takémuto zdražovaniu zamedziť. „Táto vláda v rámci Plánu obnovy a odolnosti pre slovenských potravinárov a poľnohospodárov vybavila veľkú nulu. Iné štáty Európskej únie v rámci Plánu obnovy zabezpečili pre potravinárov a poľnohospodárov dostatok finančných prostriedkov na to, aby si vedeli podporiť svojich potravinárov. Aj spomínaná covid pomoc, kde zase iné členské štáty Európskej únie v rámci pandémie minulý rok aj tento rok pomáhali svojim potravinárom a poľnohospodárom. Na Slovensku vyhlásili jednu výzvu v hodnote 20 miliónov, do ktorej sa napríklad nemohli prihlásiť pekári, ktorí intenzívne každú noc počas pandémie piekli chlieb a pečivo,“ povedal Richard Takáč.

R. Takáč ďalej vymenoval kroky, aké vie vláda podniknúť v rámci eliminovania zvyšovania cien. „Zelená nafta, zvýhodňovanie sezónneho zamestnávania v rámci poľnohospodárstva a potravinárstva, sú tam zvýhodnené úvery z bánk, kde vie poskytnúť potravinárom a poľnohospodárom zvýhodnené úvery, zníženie cien elektriny, kde je 60% TPS, ktorú vie ovplyvniť štát, daňovo odvodové zvýhodnenie zamestnancov pracujúcich v potravinárom a poľnohospodárom.

SMER – SD tiež navrhuje, aby vláda národnej rade predložila vecný a časový harmonogram krokov, ktoré chce podniknúť na elimináciu tvrdých sociálnych dopadov pre spoločnosť.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha doplnil, že pre SMER – SD, ako ľavicovú stranu, je prioritou ochrana tých najslabších ľudí s nižším zárobkom. „Keď sa pozrieme, čo táto neoliberálna vláda valí na ľudí s nižším zárobkom, sme naozaj šokovaní. To nie je len rekordné zvyšovanie cien potravín alebo energií, čo sú neuveriteľné záťaže pre bežnú peňaženku, oni navyše ešte aj zobrali 400 eur ročne najchudobnejšiemu robotníkovi, oslabili odbory, seniorom zobrali 13. dôchodok, deťom zobrali obedy zadarmo. Kúsok po kúsku demontujú sociálny štát a druhou rukou pridávajú bankám, korporáciám a nadnárodným reťazcom.“

Podľa podpredsedu Ladislava Kamenického táto vláda namiesto toho, aby seniorom kompenzovala infláciu tým, že by im zvýšila dôchodok alebo im dala 13. dôchodok, nechá ľudí napospas osudu vystavených inflačným tlakom a nekoná.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články