12 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

SMER schválil prvú časť volebného programu, šéfom volebného štábu bude Robert Kaliňák

Dnes sa v centrále strany SMER – slovenská sociálna demokracia uskutočnilo dôležité rokovanie predsedníctva strany. Na tom bolo, okrem iného, rozhodnuté, že šéfom volebného štábu pred nadchádzajúcimi voľbami bude člen predsedníctva a bývalý podpredseda strany Robert Kaliňák. Zodpovednosť za financovanie kampane bude mať na starosti generálny manažér strany Marián Saloň.

R.FICO: SMER SCHVÁLIL PRVÚ ČASŤ VOLEBNÉHO PROGRAMU S NÁZVOM „NÁVRAT SUVERENITY ZAHRANIČNEJ POLITIKY“

Na predsedníctve bola schválená prvá časť volebného programu, ktorá bude mať názov „Návrat suverenity do slovenskej zahraničnej politiky“. Predseda strany Robert Fico uviedol, že ambícia strany, pokiaľ ide o kampaň v týchto voľbách, je „dosiahnuť najvyšší percentuálny výsledok.“ Zároveň dodal, že: „je za nami kus roboty, sú tu nejaké výsledky a povinnosťou takého tímu ako je SMER – slovenská sociálna demokracia je klásť si čo najvyššie ciele a tento cieľ je podľa nás dosiahnuteľný.“

Dôležitou témou rokovania predsedníctva bolo možné sfalšovanie volebných výsledkov. Nedávno sa v TV Markíza udialo hlasovanie o podpore diskutujúceho hosťa, no pri pohľade na výsledky toho hlasovania bolo evidentné, že boli zmanipulované, čo potvrdil aj riaditeľ TV Markíza. „Ak teda je na Slovensku niečo takéto možné, my s plnou vážnosťou slovenskej verejnosti hovoríme, že pozerajúc sa na týchto gaunerov vo vládnej koalícii, ktorí majú plné ústa demokracie, že možnosť falšovania výsledkov parlamentných volieb je eminentná,“ prízvukoval predseda strany.

Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti R. Fica a R. Kaliňáka súvisiace s kauzou Súmrak

R. Fico uviedol aj ďalší dôkaz, keď v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) v prvom čítaní prešiel návrh zákona pripravený poslancom E. Kočišom, ktorý navrhol, aby zápisnice z okrskových volebných komisií boli povinne zverejňované na webovom sídle príslušnej obce alebo mesta a tiež navrhol, aby zápisnice z okresných volebných komisií boli zverejnené na webovom sídle Štatistického úradu SR. S tým, že ktokoľvek si môže urobiť výpisky alebo kópie z týchto zápisníc. „S hrôzou sme zistili, že poslanci OĽaNO, SaS, poslanci Za ľudí a tí, ktorí sa hlásia k Progresívnemu Slovensku, tento návrh zákona odmietli. Pýtam sa, prečo títo veľkí demokrati odmietli prijatie zákona, ktorý umožňuje zverejnenie zápisníc z okrskových volebných komisií a zverejnenie zápisníc z okresných volebných komisií?“ Dodal, že k tomuto návrhu SMER – SSD podá ďalšie pozmeňujúce návrhy, ktoré sa budú týkať kontroly samotného štatistického úradu.

SMER – SSD ďalej rozhodoval o personálnych otázkach v štruktúrach strany. Vzhľadom na potenciál, ktorý strana v Bratislave má, sa predsedníctvo strany rozhodlo zrušiť všetky okresné organizácie (BA I. – BA V.) a vytvoriť iba jednu organizáciu – Bratislava – mesto, za ktorej predsedu vymenovalo Jána Mažgúta.

Dnes bolo začaté schvaľovanie volebného programu, ktoré bude mať časti, ktoré sa týkajú zahraničnej politiky, školstva a zdravotníctva a silná časť bude ohľadom zdražovania a sociálneho štátu. Predsedníctvo sa venovalo časti zahraničná politika, ktorý sa nazýva „Návrat suverenity zahraničnej politiky“, pretože tri roky tu naša zahraničná politika nemala žiadnu suverenitu. „Včera prezidentka Slovenskej republiky Čaputová povedala veľmi správne, že slovenský národ sa vzďaľuje od predstáv vlády a prezidentky, pokiaľ ide o zahraničnú politiku Slovenskej republiky. Áno, to je pravda, lebo robia zlú zahraničnú politiku. Aké riešenie ponúka pani prezidentka? Že ten, kto má iný názor, ako ponúka ona a vláda, treba sa mu venovať s empatiou a s citom. A ten, kto šíri informácie iné, ako hovorí ona alebo vláda o zahraničnej politike, má byť potrestané štátnymi orgánmi,“ priblížil Robert Fico.

Predstava SMERu – SSD je jasná, slovenská zahraničná politika je len jednou z politík, musí slúžiť na presadzovanie národnoštátnych záujmov Slovenska, musí byť suverénna, musí vychádzať výlučne z medzinárodného práva a z rešpektovania iných krajín. „Celý náš program je postavený na členstve v Európskej únii a v NATO. To ale neznamená, že hoci považujeme úniu za unikátny projekt, že nebudeme mať právo kritizovať úniu. V dokumente je jednoznačne napísané, výnimočnosť únie spájame s výnimočnosťou práva politikov a občanov Slovenskej republiky vyjadrovať kritický názor na fungovanie Európskej únie a to budeme aj robiť,“ povedal R. Fico. Ďalej potvrdil, že osobitnú pozornosť strana venuje formátu V4, nakoľko došlo za ostatné tri roky k jeho deštrukcii. To bol vždy veľmi úspešný projekt v presadzovaní regionálnych stanovísk. SMERu – SSD záleží na dobrom vzťahu s Českou republikou a tiež s Maďarskom.

Postoj k vojne na Ukrajine je dlhodobo konzistentný, SMER – SSD odmieta vojenskú silu a je za mierové rokovania, rovnako to, že použitie ruskej vojenskej sily bolo porušenie medzinárodného práva na Ukrajine nemôže brániť SMERu – SSD, aby si pripomínal a vážil obete pri oslobodzovaní Československa Červenou armádou.

Podpredseda strany Ľuboš Blaha dodal, že základom zahraničnopolitickej koncepcie, je koncept slovenskej národnej ľavice. V jednej rovine strana využíva špecifický analytický prístup, paradigmu, ktorý sa volá realizmus alebo neorealizmus. „Tento prístup je v protiklade k tomu, čo dnes používa vládna koalícia, takzvaný neoliberalizmus v zahraničných vzťahoch. Neorealistický prístup hovorí o tom, že musíme v prvom rade hľadieť na národné záujmy, na suverenitu. Musíme zdôrazňovať reálne vnímanie zahraničnej politiky a realistický pohľad na medzinárodné vzťahy. Keď tu raz máme veľmoci, ktoré veľmi radi obchádzajú medzinárodné právo, nemôžeme sa tváriť, že svet funguje podľa našich predstáv. Preto si musíme chrániť v prvom rade náš národný záujem,“ uviedol Ľ. Blaha. Podľa jeho slov základné posolstvo národnej slovenskej ľavice je suverenita, národnoštátny záujem, solidarita, mier a rešpekt k iným kultúram.

YouTube video

Detaily schválenej stratégie si prečítajte v dokumente:

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x