21.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a…

Niektorí Slováci si myslia, že sa nemáme ani veľmi pochváliť ľuďmi, ktorí písali históriu. Opak je však pravdou, pretože naša malá krajina má veľa významných ľudí, ktorí sa postarali o to, že svet spoznal rozličné technické novinky. Takým bol aj Slavoljub Eduard Penkala, má na svojom konte viac ako 80 vynálezov!

Všestranný vynálezca Slavoljub Eduard Penkala (*20. apríl 1871 – †5. február 1922) sa narodil v Liptovskom Mikuláši v židovskej rodine. Jeho otec Franciszek Pękała pochádzal z Poľska a matka Mária bola Holanďanka. V roku 1900 sa usadil v Záhrebe, odkiaľ pochádzala jeho manželka Emília, kde pracoval ako úradník ministerstva financií a prijal chorvátske meno Slavoljub. Zrejme aj kvôli tomu obsadil v ankete Najväčší Chorvát obsadil 43. miesto. Právom hrdí však na neho môžu byť aj v jeho rodnom Liptove, pretože v zbierke tohto inžiniera sú vynálezy z chémie, medicíny, mechaniky, fyziky aj letectva.

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a...
Plniace pero slávneho Slováka Slavoljuba Eduarda Penkalu, ktoré používame dodnes, uzrelo svetlo sveta v roku 1907. Zdroj: pinterest.com

Bol vymenovaný za kráľovského technického kontrolóra

Penkala väčšinu svojho voľného času trávil nad rôznymi vynálezmi. Aj preto sa mu podarilo zmodernizovať celý svet, hoci o jeho činoch vie len veľmi málo Slovákov. Možno to bolo i preto, že väčšinu svojho života strávil v Chorvátsku. Už ako malý chlapec prejavoval veľký záujem o riešenie technických problémov a stále niečo opravoval doma vo vlastnej malej dielni. Rodičia ho nabádali, aby sa stal lekárom, a tak sa zapísal na lekársku fakultu vo Viedni. Sám ale cítil, že sa rozhodol zle, a tak sa nakoniec presťahoval do Drážďan, kde študoval organickú chémiu. Tu sa aj stretol so svojou budúcou manželkou Emiliou, študentkou hudby. Rok po jeho promócii sa mladí manželia zosobášili a v roku 1900 sa presťahovali do Záhrebu. Penkala považoval mesto za podnetné a čoskoro sa stal vysokým úradníkom rakúsko-uhorského ministerstva financií. Neskôr bol vymenovaný za kráľovského technického kontrolóra. Na znak svojej vernosti svojej novej vlasti prijal chorvátske meno Slavoljub.

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a...
Prvé lietadlo v Chorvátsku postavil aj pilotoval vynálezca zo Slovenska. Zostrojil ho podľa vzoru krídel motýľa Neptis lucilla. Zdroj: archív mesta Záhreb

Ešte počas štúdia mu stále vŕtali v hlave rôzne technické nápady a vynálezy. Vytrvalá a tvorivá práca priniesla ovocie. V roku 1906 vynašiel revolučnú novinku, „mechanickú ceruzku s umelou náplňou“, ktorú si dal 24. januára na Uhorskom kráľovskom patentovom úrade v Budapešti pod číslom 36 946 zaregistrovať. O rok neskôr už uzrelo svetlo sveta plniace pero, ktoré používame dodnes. Pozoruhodná je skutočnosť, že jeho perá sa volali penkaly. Ako vieme, pero sa po anglicky povie „pen“. V dôsledku intenzívneho štúdia aerodynamiky si nechal patentovať niekoľko vynálezov. Penkalu fascinovali prvé lety bratov Wrightovcov a ďalších priekopníkov letectva, a tak sa rozhodol navrhnúť prvé chorvátske lietadlo. Zapáčil sa mu motýľ Neptis lucilla, podľa ktorého zostrojil v roku 1908 lietadlo. Bolo dlhé 11 metrov a vážilo 330 kilogramov. O dva roky vzlietlo s Dragutinom Novakom, prvým chorvátskym pilotom, s ktorým letel aj Penkala. Keď sa jeho lietadlo vznieslo do niekoľkometrovej výšky, z davu okolo krídel lietali klobúky a ľudia kričali: „Penkala letí!“

Slávny Slovák – Ján Bahýľ, muž, ktorý zostrojil vrtuľník, ale aj ďalších 16 vážnych vynálezov

Významným krokom bolo spojenie s bratmi Mostrovcami

Vráťme sa však ešte k jeho automatickej ceruzke, ktorá zaznamenala prakticky okamžitý úspech na domácom i zahraničnom trhu. Čoskoro nato sa stretol s Edmundom Mosterom, jedným z deviatich detí veľmi uznávaného obchodníka a majiteľa parného mlyna. Bohatstvo rodiny Mosterovcov bolo zarobené usilovnosťou a bystrosťou a Edmund a jeho brat Mavro okamžite rozpoznali obrovský potenciál Penkalovho vynálezu. V auguste 1906 Penkala a Mosterovci založili spoločnosť na výrobu automatickej ceruzky, pričom Mosterovci boli hlavnými finančníkmi. Výroba začala o sedem mesiacov neskôr. Penkalova záhrebská fabrika na výrobu mechanických pier každým rokom narastala. Vďaka moderným prevádzkovým metódam a nebývalej starostlivosti, ktorú venovala svojim pracovníkom, sa stala jednou z najväčších a najmodernejších v Európe. Boli predstavené nové produktové rady, najmä ceruzka s otočným mechanizmom patentovaná spoločnosťou Penkala v roku 1917.

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a...
Dobový plagát Penkalových produktov. Zdroj: wikipedia.org

„Penkalománia“ sa rozšírila po celom svete, v nemalej miere jej pomohlo šikovné reklamné logo zobrazujúce priateľského muža so špicatým nosom a veľkým uchom s automatickou ceruzkou zastrčenou za chrbtom. Spoločnosť sa diverzifikovala na ďalšie písacie potreby a príslušenstvo patentované spoločnosťou Penkala. Ako podnik rástol, bola v Berlíne zriadená druhá továreň. Spoločnosť funguje dodnes, avšak pod menom TOZ. Automatická ceruzka a pero sa postupom času stali všade vyhľadávaným hitom, či už na domácom alebo zahraničnom trhu. Aj vďaka Penkalovi je kvalita ebonitu na výrobu gramofónových platní vyššia. K jeho prvým vynálezom patril termofor, akýsi predchodca termosky, brzdy na železničné vagóny, anóda batérie. Patrí k zakladateľom firmy Elevator Chemical Manufacturing Co., ktorá sa špecializovala na výrobu chemikálií rôzneho druhu, pečatiaceho vosku alebo takzvanú „Radium Vínovicu“ – patentovaný liek, ktorý sa využíval pri liečbe reumatizmu.

Slávny Slovák, Štefan Banič – vynálezca padáka, ale aj vizionár prvého snežného skútra

Vynálezca sa podieľal na rozvoji a civilizácii Európy

Do Penkalovho portfólia patria i dômyselné držiaky na perá – klipsy, ktoré sú dnes už úplnou samozrejmosťou. Išlo o to, aby sa pero neobrátilo „hore nohami“ a nevytiekol atrament. O jeho genialite nikto nepochybuje, ale na priekopníka vo vývoji a výrobe písacích potrieb, pravítok, uholníkov, puzdier na ceruzky, korektorov a držiakov na perá vyrobených v drevárskej divízii záhrebskej továrne a iných „drobností majstrov“ verejnosť pomaly zabúda. Môžeme bez výčitiek povedať, že Penkala sa podieľal na vývoji európskej civilizácie. „Tatko, tá zubná kefka mi škriabe ďasná,“ – zvolala malá dcéra Thee budúceho vynálezcu Eduarda Penkalu, ktorej sa ťažilo umývať si zuby klasicky a často sa pred umývaním ukrývala. Čo mal nešťastný otec robiť. Jednoducho vymyslel príjemnú rotačnú zubnú kefku a dcéra bola spokojná. Možno i takto nejak vznikol ďalší Penkalov vynález.

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a...
Vďaka slávnemu Slovákovi Eduardovi Penkalovi mohli ľudia prestať používať husie perá s atramentom. Zdroj: wikipedia.org

Penkalova tvorivá práca sa pribrzdila v roku 1919, keď dostal maláriu. Nikto nevedel, kde ho komár poštípal. Bojoval o život a jeho rodina si myslela, že neprežije. Po desiatich dňoch vysokej teploty a horúčky sa mu podarilo prebrať. Kým sa Penkala v januári 1922 vydal na svoju poslednú cestu hlavného kontrolóra, zrealizoval viac ako osemdesiat vynálezov. Cestou v zlom počasí sa vrátil domov vyčerpaný, premočený a chorý. Lekári diagnostikovali ťažký prípad zápalu pľúc. Eduard Penkala zomrel v deň, keď bol prijatý do nemocnice, vo veku skoro päťdesiat rokov. Zanechal za sebou štyri deti, pričom najmladší Krunoslav v tom čase ešte nemal ani osem rokov. Slovenský rodák, o ktorého genialite nikdy nebolo pochýb, bol na vrchole svojich tvorivých síl. Penkalov bol zlatým článkom v reťazi patentov na písacie potreby a príslušenstvo z dvadsiateho storočia, a vďaka jeho úspechom môžeme právom tvrdiť, že sa podieľal na rozvoji a civilizácii Európy. Vďaka nemu mohli ľudia prestať používať husie perá s atramentom. Pochovaný je na záhrebskom cintoríne Mirogoj. 

Vedec svetového významu – takým bol náš Štefan Anián Jedlík zo Zemného

Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a...
Slávny Slovák (Chorvát) Slavoljub Eduard Penkala vynašiel v roku 1906 revolučnú novinku, „mechanickú ceruzku s umelou náplňou“. Zdroj: wikipedia.org
Slávny Slovák, Eduard Penkala, všestranný vynálezca, otec mechanickej ceruzky, ale aj zmizíka a...
V zbierke slávneho Slováka, inžiniera Slavoljuba Eduarda Penkalu, je asi 80 vynálezov z chémie, medicíny, mechaniky, fyziky aj letectva. Zdroj: FB / Zahalené osobnosti Slovenska

Dodo Púchovský a Miroslav Deglovič

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x