16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

SASKA: Európska komisia by mohla prikázať členským štátom PRIJAŤ migrantov

Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) upozorňuje na závažnú zmenu azylových pravidiel Európskej únie vrátane núteného prerozdelenia migrantov, ktorá dnes prešla na úrovni Európskeho parlamentu. Zároveň žiada ministerstvo vnútra, aby k tejto veci zaujalo stanovisko, pretože takýto migračný pakt by bol nezlučiteľný s pozíciou Slovenskej republiky.

Európsky parlament dnes prijal byrokraticky komplikovaný systém, ktorý hovorí, že premiestňovanie migrantov je dobrovoľné, pokiaľ Európska Komisia neurčí inak. V praxi to znamená, že Európska komisia by mohla prebrať časť kompetencií národných štátov, aby im v konečnom dôsledku mohla prikázať prijať migrantov. Toto je neprijateľný zásah, ktorý je nezlučiteľný s pozíciou Slovenskej republiky. Za takúto zmenu v Európskom parlamente hlasovali europoslanci Smeru, KDH, OĽANO či zo strany Demokrati. Proti bol Eugen Jurzyca zo SASKY,“ uviedol predseda SASKY Richard Sulík.

Dnes prijatý text je prvým krokom k dohode o nových pravidlách. Európsky parlament bude obhajovať svoju pozíciu v rokovaní s Radou EÚ, kde má zastúpenie aj Slovenská republika.

SASKA považuje prijaté úpravy Európskeho parlamentu k migračnému paktu za neprijateľný zásah do kompetencií členských krajín, ktoré bojujú proti nelegálnej migrácii. „Vyzývame ministra vnútra Romana Mikulca, aby dodržal to, k čomu sa zaviazal v programovom vyhlásení vlády, a teda, že povinné kvóty sú v akejkoľvek forme pre nás neakceptovateľné. Zároveň, aby na úrovni Európskej únie v žiadnom prípade nepodporil ani len náznak povinných či akýkoľvek polodobrovoľných relokácii nelegálnych migrantov. Taktiež, aby bezodkladne informoval NR SR o tom, v akom stave sú rokovania a s akou pozíciou ide Slovenská republika na Radu EÚ. Na akýkoľvek súhlas so zmenami migračnej politiky totiž Roman Mikulec nemá legitimitu,“ doplnil Richard Sulík.

(ts, foto arch. sita)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x