-0.9 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Čekovský, Halák: Osobitný odvod pre niektoré médiá je škodlivý a treba ho čím skôr poslať do zabudnutia

Zavedenie osobitného odvodu v oblasti médií by mohlo v budúcnosti vážne ohroziť fungovanie súkromných televízií a rádií. Stačilo by rozšíriť okruh dotknutých médií, či zvýšiť výšku odvodu a pre niektorých vysielateľov by to mohlo byť likvidačné. ,,Táto vláda nemôže vytvárať nástroje, ktorými by mohli budúce vlády ohrozovať slobodu a nezávislosť médií,“ uviedol predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský po rokovaní s rozhlasovými a televíznymi vysielateľmi.

Čekovský, Halák: Osobitný odvod pre niektoré médiá je škodlivý a treba ho čím skôr poslať do zabudnutia

Ďalším problémom je, že návrh zasahuje iba časť mediálneho trhu. V praxi by odvod museli platiť len niektoré televízie a rádiá. Ostatných by sa nedotkol, rovnako tak ani veľkých streamovacích služieb so sídlom v zahraničí. „Ak dvaja robia to isté, no platí iba jeden, narúša sa konkurenčné prostredie. Návrh preto považujeme za diskriminačný,“ doplnil člen mediálneho výboru Róbert Halák.

Sporné je aj zaradenie rozhlasových a televíznych vysielateľov medzi regulované subjekty, ktoré sa majú zdaňovať. Tie síce fungujú na základe licencie, ale získavajú ju automaticky po splnení zákonných podmienok. Tým sa vytvára regulované, no zároveň plne konkurenčné prostredie, v ktorom nik nepožíva neprimerané výhody podobné monopolom alebo oligopolom.

Predpokladaný výnos z celého balíka zdanenia regulovaných subjektov je asi 100 miliónov eur. Výnos z oblasti médií predstavuje asi 5 miliónov eur. „Vzhľadom na to, že v celkovom balíku ide o zanedbateľnú položku, požiadali sme predkladateľov, aby bol tento typ odvodu vypustený,“ vysvetlil Kristián Čekovský s tým, že by sa tak aj malo stať medzi prvým a druhým čítaním v parlamente.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články