15.4 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

SaS bude hlasovať za súhlas na vzatie Fica do väzby, Kyselica z OĽANO však upozornil na jednu dôležitú vec

Poslanecký klub SaS bude jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby, ak o to požiada príslušný orgán Národnú radu SR, informovala dnes strana SaS o svojom postoji k obvineniu politika Roberta Fica.

„Poslanci si to práve odhlasovali na prebiehajúcom poslaneckom klube, kde sa dozvedeli o zadržaní Roberta Kaliňáka, ktorého obvinili spolu s bývalým premiérom Robertom Ficom zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Strana Sloboda a Solidarita tak dáva voľný priebeh spravodlivosti.“

Pristihnutý a zadržaný? Reaguje poslanec za OĽANO Lukáš Kyselica

„Obvinenie poslanca Fica a Ústava SR. Malá poznámka k vyjadreniam politikov o tom, ako by hlasovali, ak by prišla požiadavka od OČTK na udelenie súhlasu Národnej rady SR na vzatie poslanca Fica do väzby.

Kto vie čítať Ústavu SR, tak vie, že tieto vyjadrenia sú irelevantné. Je pravda, že na vzatie do väzby je potrebný súhlas NRSR podľa čl. 78 ods.3 Ústavy. Avšak, aby mohol byť vzatý do väzby, musí tomu predchádzať zadržanie v zmysle Trestného poriadku.

V čl. 78 ods.4 je uvedené: Ak bol poslanec pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine…, ihneď sa to oznámi predsedovi NRSR a predsedovi Mandátového a imunitného výboru.

Je pravda, že sa v minulosti zrušila trestno- právna imunita na trestné stíhanie poslancov, ale z viacerých dôvodov sa ponechala tzv. poistka, aby nedochádzalo trebárs k politicky motivovaným zadržaniam, zneužívaniu moci, nakoľko poslanec je pri hlasovaní nezastupiteľný. Aj v prípade vzatia do väzby sa jeho mandát len neuplatňuje.

Resumé: (pristihnutý a zadržaný): Ak nie je pristihnutý pri páchaní trestnej činnosti a vtedy zadržaný, tak nemožno ani žiadať o súhlas NRSR o vzatie do väzby. Proste je poslanec stíhaný na slobode.

Tu si však neodpustím jednu poznámku, na ktorú, podľa môjho názoru, nemyslí ani Ústava. Čo ak spácha poslanec nejaký násilný obzvlášť závažný zločin, ktorý sa podarí objasniť po dlhšom čase a páchateľom bude poslanec a budú konkrétne dôvody väzby?? Možno je čas k tomu otvoriť odbornú debatu,“ vyjadril sa na facebooku.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články