9.8 C
Nitra
streda, 17 apríla, 2024

Šaľa: Farnosť zbiera financie na opravu takmer storočného organu

Farnosť v Šali chce opraviť takmer storočný organ vo farskom Kostole svätej Margity Antiochijskej. Miestna farnosť začala s prvými zbierkami. Doteraz sa jej podarilo vyzbierať vyše 15.773 eur. Na opravu bude potrebné získať približne 80.000 eur, skonštatoval dekan Peter Nagy.

Súčasný organ postavila firma Rieger v roku 1929. Je minimálne druhým alebo tretím v poradí od postavenia kostola. Predošlé nie sú zdokumentované. „Autor predošlého organu tiež nie je známy. Podľa niekoľkých použitých drevených píšťal z tohto organa sa však domnievame, že išlo o nástroj z dielne Pažických z Rajca. Táto dielňa však pre tento kostol žiaden nástroj nepostavila, takže je možná aj verzia s prenesením nástroja z inej lokality,“ povedal Nagy s tým, že organ postavený v roku 1929 bol úplnou novostavbou.

Komárno: Investuje 1,5 milióna do modernizácie verejného osvetlenia

Zatiaľ posledné opravy organa sa uskutočnili okolo roku 1968 a v roku 2017. Aktuálne je v zlom technickom stave. Nefungujú niektoré registre a poškodené sú aj niektoré píšťaly. Zároveň je vysoko znečistený, značne rozintonovaný a rozladený. Podľa slov dekana je nástroj síce v hrateľnom stave, avšak vo veľmi obmedzenej miere.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x