19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Rušia sa koncesionárske poplatky, hľadajú sa noví redaktori. Zmeny v RTVS?

RTVS prechádza výraznými zmenami. Zmenilo sa vedenie, naberajú nových redaktorov a od leta im zrušia aj koncesionárske poplatky. 

Rušia sa koncesionárske poplatky, hľadajú sa noví redaktori. Zmeny v RTVS?

Ak ste boli zvyknutí na aktuálny starší formát vysielania našej verejnoprávnej televízie, tak sa máte čomu diviť. Zdá sa, že nastalo obdobie veľkých zmien.

Ľuboš Machajnovozvolený generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska začínal svoje funkčné obdobie 2. augusta 2022. Na poste vystriedal Jaroslava Rezníka, dnes už bývalého generálneho riaditeľa RTVS. Novou šéfkou spravodajstva RTVS sa stala Anna Sámelová. Vo funkcii nahradila Miroslava Frindta, ktorý bol dočasne poverený vedením redakcie po tom, čo funkciu musela opustiť Mária Hlucháňová.

Koniec koncesionárskym poplatkom: Zmena nastane v júli budúceho roka

Skončila aj relácia Pod povrchom novinára Mareka Vagoviča. Vagovič má záujem, aby relácia podobného typu pokračovala inde. „Našla si okruh divákov, ktorí oceňujú, že nekĺže po povrchu. Kde, kedy a v akej podobe to bude, oznámim, keď to bude aktuálne.“ 10. februára sa skončilo funkčné obdobie trojici členov Rady RTVS. Na uvoľnené miesta sa prihlásilo 12 kandidátov. Mandát člena rady je šesťročný, možno ho zvoliť opätovne, najviac však na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia, informovala TASR.

No a aby toho nebolo málo, tento víkend sa uskutočnil aj kasting na redaktorov a rešeršistov do RTVS. V sobotu aj v nedeľu 18. – 19. 2 v čase od 8:00 do 10:00 sa kastingu zúčastnili desiatky záujemcov. 

Rušia sa koncesionárske poplatky, hľadajú sa noví redaktori. Zmeny v RTVS?

V ikonickej budove RTVS dostal každý uchádzač k dispozícii cca 5 minút, aby v neformálnom rozhovore na kameru presvedčil o svojich kvalitách. Do Bratislavy na kasting pricestovali aj záujemcovia z iných miest. Sympatický uchádzač, ktorý by sa rád venoval kultúre a športu, pricestoval z Nitry. Popradčan s poradovým číslom 80 zase prišiel na kasting aj s gitarou. Na naše zvedavé otázky nám prezradil, že s prácou v televízii ešte nemá skúsenosti, ale krátko už pôsobil v rozhlase a napísal samizdatom zbierku básní. 

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia

O prácu rešeršistu sa uchádzala hlavne zrelšia generácia, kým o pozíciu redaktorky zabojovali väčšinou krásne a mladé ženy. Krátke rozhovory z kastingu natáčala slovenská aj česká televízia. Okrem Bratislavy sa výberové procesy organizovali aj  v regionálnych štúdiách v Banskej Bystrici a Košiciach. RTVS tvrdí, že má personálny deficit najmä na západnom Slovensku.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov tiež výrazne zmení tvár RTVS. Poslanci schválili zrušenie koncesionárskych poplatkov od júla 2023. RTVS bude financovaná z rozpočtu. S návrhom prišiel Richard Sulík, bola to súčasť dohody o schválení rozpočtu na tento rok.

Renáta Bogdániová, foto autorka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x