20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia

„Keďže súčasný neporiadok a marazmus bráni kvalitnému a intelektuálnemu rozvoju, rozhodli sme sa aj mi vrátiť krátko späť a zaspomínať si, a pripomenúť si tie lepšie a prajnejšie časy, najmä čo sa týka života v rámci umeleckej tvorby. Humoristické časopisy v súčasnom východnom bloku, to bola paráda. Ľudia, najmä pamätníci na toto obdobie nostalgicky a s radosťou spomínajú. Dovoľujeme si zaradiť zopár príspevkov z Extra Roháča,“ znel úvodník z Humorikonu z pera Milana Kupeckého.

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia
Vlado Javorský zamlada

Vlado Javorský citlivo vníma krutosť dnešnej doby a svoj hlas pozdvihol aj pri príležitosti osláv Nového roka 2023.

„Akoby všetko čo je za nami bolo zlé a neefektívne pre budúce kroky spoločnosti. Každá generácia dostane skôr či neskôr po nose, ale pri troche pozornosti a premýšľaní by to vôbec nemuselo bolieť. Len také brnknutie, také varovné gesto…Ľudia bdite, čert nespí! Rok blamáží a frustrácii je za nami. Nekompromisne odkryjeme karty tých, čo hrali falošne. A potrestajme ich podľa litery zákona. Páchanie akéhokoľvek zla nesmie zostať nepotrestané. Nespoliehajme sa na trest večného pekla, to bude už neskoro. Ľudstvo prechádza ťažkou skúškou zotročovania. A to treba mať každý deň pred očami ako memento prežitia. Chopiť do dlane obyčajný sedliacky rozum a nájsť v sebe odvahu nemlčať…Viem, je to ťažké, ale od toho máme reč aby sme sa bránili pred svetom, ktorý siaha na budúcnosť našich potomkov. Som optimista.  Verím, že do tmavých kútov dejín odídu všetci tí, čo páchnu hnilobnou mocou a bezodnou chamtivosťou. Úspešný a spravodlivejší rok 2023, priatelia!,“ napísal Mgr. art. Vlado JAVORSKÝ v Januári 2023.

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia
VJ

Počas svojho plodného života sa Vladovi Javorskému podarilo už nejedno dielo položiť na stôl. Stručný súhrn nájdete v medailóniku Literárneho centra:

R. 1967 – 70 študoval na strednej škole v Žiline, 1970 – 75 na Katedre filmovej a televíznej dramaturgie a scenáristiky Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Po štúdiách pôsobil r. 1976 – 78 ako dramaturg a režisér v Bábkovom divadle v Žiline, kde od 1978 žije v slobodnom povolaní. Autor viacerých bábkových hier (Kamenný chlapec; Tri bábkové scénky, obe 1978; Rozprávky z koberca; Drak na nedeľné odpoludnie, obe 1979 a i.), televíznych scenárov (Volám sa Tina, 1977; Tajomstvo Šturmovika, 1978; Porozmýšľaj a napíš, 1979; Vynálezy hodinára Aurela, 1984; Mladí na sídliskách, 1987; Patty a Fatty, 1992 a i.) a rozhlasových hier (Zem v pohybe, 1977; Podiel zo šťastia, 1978; Pramene živej vody, 1984 a i.). Množstvo humoristických poviedok, fejtónov a aforizmov uverejnil v Slov. rozhlase, novinách a časopisoch. Ilustroval niekoľko knižných publikácií. 15. apríla 2022 oslávil Vlado Javorský svoju sedemdesiatku.

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia
VJ

Javorského duchaplné výroky nájdete aj na stránke citáty slávnych.

„O čo by bol náš život dlhší, keby sa dal čas kradnúť iným.“ —  Vlado Javorský O živote, O čase

 „V nedeľu by sa nemalo vôbec pracovať – tú trochu roboty si treba nechať cez týždeň…“ —  Vlado Javorský

Milan Kupecký označil Vlada Javorského za jedného z posledných mohykánov slovenského humoru. Javorský bol tiež dvorným scenáristom slovenskej televízie a rozhlasu. Publikoval karikatúry v desiatkach novín a časopisov. Vyšlo mu viac ako štyridsať tisíc karikatúr v Roháči, Smere, Pravde na nedeľu, Športe, Humorikone, Stope a v mnohých iných. A vyše šesťdesiat tisíc aforizmov.

„Mal však aj iné ambície ako „iba“ písanie scenárov a hier, pretože čo sa nedalo napísať, dalo sa nakresliť. Z toho písaného či kresleného mu však vždy vyšlo iba to úsmevné, hoci neraz cez slzy. Nevyhýbal sa satire, čo je v tvorbe dosť nebezpečná parketa,“ píše Kupecký. Vlado Javorský je jedným z mála autorov, ktorý sa snažil a snaží vyžiť z humoru, čo sa mu napodiv striedavo až „polooblačno“ darí. Jeho šesťdesiat autorských výstav doma i v zahraničí získalo svojich obdivovateľov.

Vlado Javorský je autorom desiatok televíznych a rozhlasových hier a scenárov, za ktoré získal nejedno ocenenie . Rozhlas odvysielal päť stoviek jeho humoristických poviedok a tri tisícky aforizmov. Písal pre viacero humoristických relácii. Scenáristicky pripravil tri televízne seriály, dva pre súkromné televízne spoločnosti. Pre vysoké finančné náklady projekt Chata v hmle nebol realizovaný, dostal však knižnú podobu a čoskoro vyjde vo vydavateľstve Pars artem.

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia
VJ

Ani na aforizmy a túžbu ich vydať knižne Javorský nezanevrel. Vydavateľsto FAMAart už koncepčne pracuje na výbere aforizmov doplnených jeho karikatúrami. „Stále som v prekonávaní najťažších fáz, a to je zháňanie financií na tlač. Verím, že všetko dobre dopadne a knižka sa dostane niekde aspoň do zadného regálu v kníhkupectvách,“ hovorí humorista.

Kreslenie humoru vníma ako relax. „Venujem sa aktívne kreslenému humoru, každý deň prinesie nové a inšpiratívne témy. Osobne to za prácu nepovažujem,“ hovorí karikaturista Vlado Javorský.

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia
zdroj: M. Kupecký

Niečo dokáže vyjadriť kresbou, niečo pár slovami, ale ako sám hovorí, humoristi nie sú len plodnicami srandy. „Sú to vnímaví a citliví ľudia. Preto tá poézia, ale tá potrebuje viac inšpirácie, viac intímnych prežitkov a duchovných zážitkov,“ ozrejmuje všestranný umelec.

Zakážu nám cesty

po cestách prašných

ulicami brázdiť

naše kroky

to všetko môžu zakázať

ale nezakážu nám

lietať po hviezdach

a tam hľadať slobodu

a nádej že raz všetky

zákazy si skaza

so sebou do pekiel horúcich

naveky zoberie

Z dielne karikaturistu

Možno si aj vy doma kreslíte srandičky a ani netušíme, aká to vie byť zlatá baňa. Vlado Javorský si kreslením humorných obrázkov zarába už dlhé desaťročia. Pre NN prezradil, ako takéto obrázky vznikajú.

Karikatúra je inšpirácia okamihu…Samozrejme, že ako jeden z mála kresliarov používam klasickú techniku…kartón, tuš, gélové perá,anilynky a farebné ceruzky,“ hovorí bard kresleného humoru. Jeho kresbičky ešte stále vychádzajú v humoristickom časopise Woloviny bez ofiny. Obrázok si Javorský oskenuje a uloží do počítača. Kresliace programy ho nelákajú. „Kresliace programy sú chladné.. necítiť autora .. sú akoby na jedno kopyto. Kresba musí byť kresbou,“ hovorí kreslič, ktorého žartíky zabávajú celé generácie čitateľov. Vlado Javorský publikoval už vyše 40 000 obrázkov, všetky honorované. Čas  nakreslenia jedného obrázka mu trvá  zhruba 20 minút až hodinu, podľa obtiažnosti námetu a spracovania.

Vlado Javorský: Ak chcete niekoho nakopať do zadku, môžete si vybrať jednu z dvoch polovíc, aj to demokracia
VJ

Má za sebou 60 výstav doma aj v zahraničí. Aktuálne mu na aukcii v Prahe v Aukčnom dome Groma kúpili dva obrázky po 28 eur. Ale v korunách kedysi aj viac zarobil, no už si na presné sumy nespomína. Aktuálne dianie však sleduje humorista s obavami: „čo sa týka dneška mám obavy, že súčasný chaos vo svete speje k veľkému konfliktu. K vojne… EÚ už tlačí do otvoreného konfliktu,“ hovorí.

Javorský ako tvorca televíznych seriálov

V kategórii televíznych seriálov si aktuálne možno spomeniete na Ivetu, či na Dunaj, k vašim službám. Televízne seriály Vlada Javorského však musíme hľadať kúsok ďalej v minulosti a azda aj za hranicami našej malej republiky. Všestranne nadaný Vlado Javorský je autorom troch televíznych seriálov. Vynálezy hodinára Aurela a Patty a Fatty boli rozprávkové seriály. A vyratúva tiež 14 dielov Encyklopédie Slovenska. Vynálezy hodinára Aurela majú 5 dielov a Patty 7 dielov. Patty a Fatty však v domácich archívoch nenájdete. „To bolo pre súkromnú filmovú spoločnosť. U nás sa neprezentoval iba v zahraničí.Filmy gagov podľa vzoru Benny Hilla ale pre deti. Bez slov a veľa trikov. . Dvaja klauni naprávajú krivdy na deťoch páchané dospelými,“ opisuje autor pre nás neznámy seriál. Aj keď to bolo určené pre zahraničný trh, scenár sa písal po slovensky. A aj sa všetko natočilo na Slovensku. Javorský tvrdí, že to bolo finančne drahé. Škoda, že tie gagy na slovenských stránkach nenájdeme.

Renáta Bodgániová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x