23.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Roman Michelko: Pravda je vždy prvou obeťou akejkoľvek vojny

A už sme to naplno pocítili aj my.

Napriek garancii zákazu cenzúry vláda vypla prvý nepohodlný web Hlavné správy. Stalo sa to bez varovania, bez žiadosti o odstránenie škodlivého obsahu a bez zdôvodnenia, prečo k takémuto brachiálnemu kroku vôbec došlo. To, čo sa deje, prekonáva akékoľvek hranice. Kompetencia vypínať nepohodlné weby platí do 30. júna tohto roku, dovtedy bude nad všetkými webmi visieť Damoklov meč. Ak dôjde k  vypnutiu nejakého webu, tak to bude až na tri roky!

Samozrejme, proti tomuto rozhodnutiu sa dá brániť súdne, vďaka tomu sa prevádzkovateľ konečne dozvie, prečo vlastne ho vypli. Ak by sa našiel nejaký odvážny sudca, možno by mohol vydať aj predbežné opatrenie, ale v tejto vojnovej hystérii je to krajne nepravdepodobné. Vec sa dá riešiť aj podaním na Ústavný súd, ale asi vieme, ako by to tam dopadlo. No je tu aj judikát Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v kauze Kasparov a v ďalších dvoch kauzách – v časopise Právny obzor má o tom obsiahlu štúdiu sudca krajského súdu Peter Šamko, ktorý konštatuje neprípustnosť podobnej legislatívy.

JUDr. Peter Šamko: Blo­ko­va­nie webo­vých strá­nok je aj sú­čas­ťou rus­ké­ho prá­va a bo­lo pred­me­tom pres­kú­ma­va­nia Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va

Aj v Rusku majú podobný zákon, ktorý umožňuje vypínať weby cenzorskou organizáciou Roskomandozor. Na hrubý rozpor s európskym právom pri podobnej legislatíve údajne upozorňoval aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Takže určite budeme ďalej bojovať za slobodu slova. Právne, legislatívne, podaním tridsiatich opozičných poslancov na Ústavný súd a nakoniec, možno aj napadnutím tohto rozhodnutia na ESĽP a aj mediálne.

YouTube video

V týchto dňoch prežívame najťažšie ohrozenie demokracie za ostatných tridsaťjeden rokov. Ukrajinská kríza sa prehlbuje. Ruská armáda uviazla v pozičných bojoch a množstvo predpokladov nevyšlo. Ruskú armádu nikto nevíta, práve naopak. Za tých osem rokov od Majdanu sa Ukrajina posunula a vznikol ukrajinský politický národ. Putinovi vojaci čelia pasívnej rezistencii tam, kde sa im podarilo obsadiť územie. Nič nejde podľa plánu a Vladimír Putin premrhal príležitosť vyrokovať oveľa viac. Emmanuel Macron sa preriekol, že v hre bola aj finlandizácia Ukrajiny, teda nezúčastnená Ukrajina bez členstva vo vojensko-politických zoskupeniach.

Toto všetko sa vojenským útokom na Ukrajinu veľmi skomplikovalo. Nastala len dohoda o humanitárnych koridoroch a ani tá sa nedodržiava. Volodymyr Zelenskyj si užíva, že je miláčikom svetových médií, ale stráca súdnosť. Žiadať od Ruskej federácie reparácie v stave, keď obsadili tretinu územia, je úplne mimo. A zjavne nepochopil hlboké mlčanie lídrov Európskej únie, keď žiada urýchlene prijatie Ukrajiny do NATO. Je znakom absolútneho nepochopenia vážnosti situácie, keď napriek tomu žiada aj bezletovú zónu nad Ukrajinou. Akoby nechápal, že žiada priame vojenské zapojenie NATO do konfliktu s Ruskou federáciou. Ak to nechápe, aspoň jeho minister zahraničia Dmytro Kuleba by mu mal vysvetliť, že Západ nebude riskovať konflikt s Ruskou federáciou ani kvôli Ukrajine. Ukrajinský prezident Zelenskyj musí mať reálne očakávania. Putin jasne deklaroval, že niečo podobné by bolo považované z ruskej strany za priamy vojenský stret, a keďže v poslednom čase je Putin nevyspytateľný, je jasné, že Zelenskyj žiada nemožné.

Zdroj: Roman Michelko, youtube

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články