0.7 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Robia si z nás srandu? Covid pas vraj už nie je zdravotnou dokumentáciou!

Tak toto je fakt neuveriteľné. Ministerstvo zdravotníctva iba pred pár dňami oznámilo, že Covid pas je zdravotnou dokumentáciou, no dnes to už neplatí. Samé si teda nas*alo do úst.

Robia si z nás srandu? Covid pas vraj už nie je zdravotnou dokumentáciou!

Iba takmer 10 dní sa mohli Slováci tešiť z toho, že Covid pas je zdravotnou dokumentáciou, a tak im do neho nemôže nahliadať hocikto. Žiaľ, toto už neplatí a všetko je tak,. Ako bolo predtým. Informuje o tom portál ereport.sk s tým, že podľa rezortu zdravotníctva v tomto prípade platí výnimka k zákonu o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve v platnom znení.

Prevádzky pri kontrole digitálnych Covid pasov neporušujú žiadny zákon

Ministerstvo zdravotníctva svojím novým vyhlásením množstvo Slovákov doslova šokovalo. Otázkou je, ako sa ku konkrétnym sporom postavia príslušné orgány, ktoré sú, na rozdiel od ministerstva, oprávnené rozhodovať o zákonnosti či nezákonnosti takéhoto rozhodnutia. Práve rozhodnutím, že digitálny Covid pas nie zdravotnou dokumentáciou si mnohí Slováci vydýchli, pretože im bolo proti srsti ukazovať ho pri návšteve reštaurácie de facto hocikomu. Ministerstvo teraz tvrdí, že v tomto prípade platí výnimka k zákonu o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve v platnom znení.

https://www.nitranoviny.sk/je-to-potvrdene-covid-pas-je-zdravotna-dokumentacia-informuje-heredos/

V takejto situácii sa preto výsledky antigénových testov a RT-PCR testov nestávajú súčasťou zdravotnej dokumentácie osoby,“ uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, ktorá tiež zdôraznila, že prevádzky pri svojej povinnosti kontrolovania digitálnych COVID preukazov EÚ neporušujú žiadny zákon. Návštevníci sú podľa ministerstva povinní preukázať sa dokladom o očkovaní, prekonaní či o výsledku testov na ochorenie COVID-19, ktoré nie sú zdravotnou dokumentáciou. Eliášová sa pri tomto tvrdení odkázala aj na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie zo 14. júna tohto roka o rámci na vydávanie, overovanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia.

https://www.nitranoviny.sk/darcovia-krvi-na-transfuznych-staniciach-nepotrebujete-covid-pas-ani-test/

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že digitálny COVID preukaz EÚ sa vytvoril s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie. „Preukazy obsahujú iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií a pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť preukazu overením toho, kto preukaz vydal a podpísal. Deväťmiestny alfanumerický kód je automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom, z čoho tiež vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie,“ uvádza ešte vo svojom stanovisku rezort zdravotníctva.

Jozef Uhlárik

Prečítajte si tiež

Najnovšie články