3 C
Nitra
pondelok, 29 novembra, 2021

Darcovia krvi: Na transfúznych staniciach NEPOTREBUJETE covid pas ani test

Nedávno sa na sociálnych sieťach rozprúdila diskusia o tom, že darcovia krvi musia platiť za antigénové testy.

Darcovia krvi: Na transfúznych staniciach NEPOTREBUJETE covid pas ani test

Tie však vôbec nepotrebujú, ak idú darovať krv priamo na odberové miesto Národnej transfúznej stanice. Tie sú v každom krajskom meste. Inak si pravidlá určuje zariadenie, v ktorom sa dá krv darovať.

https://www.nitranoviny.sk/preco-nemaju-ziadnu-vyhodudrzitel-zlatej-janskeho-plakety-daruje-krv-zdarma-za-test-u-lekara-ale-musi-platit/

„Na každom odberovom pracovisku NTS SR je darcovi zmeraná telesná teplota, dezinfikuje si ruky a dostane návleky na obuv, čisté rúško alebo respirátor v závislosti od farby okresu, v ktorom sa nachádza dané pracovisko. Darca vypisuje tzv. Checklist, v ktorom prezisťujeme jeho zdravotnú a cestovateľskú anamnézu, prekonanie ochorenia COVID a očkovanie proti nemu. V prípade, že je Checklist v poriadku, darca krvi postupuje štandardným postupom a ak spĺňa všetky požadované podmienky, je pripustený k samotnému procesu darovania krvi,“ uviedla pre nitranoviny.sk hovorkyňa NTS SR Martina Frigová. Dodala, že na pracoviskách NTS SR sa od darcov krvi nevyžaduje preukazovanie sa negatívnym výsledkom testov na COVID-19 ani preukazovaním sa COVID pasom.

(heď)

Prečítajte si tiež

Najnovšie články