13.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Remišová: Ignorovanie parlamentu pri zostavovaní vlády je POPIERANÍM parlamentnej demokracie

Ignorovanie parlamentu pri zostavovaní vlády je popieraním parlamentnej demokracie.

Pani prezidentka oznámila, že vymenuje úradnícku vládu, no to, čo pani prezidentka navrhla, nie je úradnícka vláda. Je to prezidentská vláda. Úradnícka vláda či už v Českej republike, v Taliansku, ale aj na Slovensku (dočasná vláda Jozefa Moravčíka), bola zložená tak, že ju prezident vytvoril na základe dohody so zástupcami parlamentu, ktorí sa zhodli na odborníkoch tvoriacich úradnícku vládu. Pani prezidentka tu parlament úplne odignorovala a verejnosť a parlament len informovala, že im oznámi mená svojho tímu.

Prezidentka zverejnila mená členov novej vlády

Slovenská republika je parlamentnou demokraciou a postup pani prezidentky nemá oporu ani v ústave, ani v ústavnej tradícii. Naopak, pani prezidentka týmto krokom mení zaužívanú ústavnú tradíciu, čo je nebezpečný precedens. Vytvára riziko, že v budúcnosti nejaký prezident nebude rešpektovať výsledky volieb a za premiéra i ministrov menuje ľudí podľa svojho uváženia. Doterajšia ústavná tradícia bola vždy postavená na výbere premiéra na základe dohody parlamentu a rešpektovaní rozhodnutia občanov v parlamentných voľbách. Pani prezidentke som vždy držala palce, ale svojim postupom a ignorovaním parlamentu robí teraz obrovskú chybu, pretože tento postup situáciu nezlepší, práve naopak, môže ju zhoršiť a do spoločnosti vniesť ešte viac rozdelenia.

Druhým problémom je riziko zníženia dôveryhodnosti Národnej banky Slovenska. V súčasnosti Národnú banku Slovenska vedie guvernér Peter Kažimír odsúdený za korupciu. Je to svetový unikát a medzinárodná hanba, ktorú mohol na medzinárodných fórach čiastočne vyvažovať práve viceguvernér Ľudovít Ódor. Po jeho odchode na čelo prezidentskej vlády ostane NBS bez viceguvernéra, čo vôbec nie je dobrá situácia, osobitne v čase, keď Európe hrozí banková kríza, keďže pred pár týždňami napríklad prakticky skrachovala jedna z najväčších a najstarších švajčiarskych bánk.

Budeme nápomocní, aby všetky rozbehnuté veci sa úspešne dotiahli do konca. Je však dôležité, aby vláda aj parlament pracovali aj počas leta. Neviem si predstaviť, že členovia novej vlády budú pol roka len tak sedieť na svojich stoličkách bez najdôležitejšej súčasti práce vlády, teda bez návrhov reforiem a presadzovania legislatívy v parlamente. Od vlády sa očakáva, že bude riadne pracovať a parlament, ak ide o pomoc ľuďom, nemôže mať problém zasadať aj cez prázdniny. Nemôže sa na pol roka zastaviť legislatívna práca vo vláde aj v parlamente. Strana ZA ĽUDÍ bude naďalej prinášať konštruktívne návrhy a zlepšenia, ktoré pomôžu ľuďom. Záleží nám na úspešnom a prosperujúcom Slovensku.

Zdroj: Veronika Remišová, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x