20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Je ešte hokejový šampionát naozaj „svetový“?

Komentár na stále aktuálne dianie.

Je ešte hokejový šampionát naozaj "svetový"?
mjs

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) zakázala hokejistom Ruskej federácie a hokejistom Bieloruska štartovať na medzinárodných turnajoch a na nadchádzajúcom „svetovom“ šampionáte sa opäť tieto krajiny nebudú môcť predstaviť, pričom ruskí hokejisti patria k najlepším hokejistom na svete.

Naozaj sú to ešte majstrovstvá sveta, alebo len fraška v podobe politického turnaja vyvolených krajín? Trest sa týka všetkých ruských a bieloruských reprezentačných tímov v každej vekovej kategórii a vo všetkých súťažiach pod hlavičkou IIHF. Rusko bolo obraté aj o organizátorské práva na MS hráčov do 20 rokov konaných 26. decembra 2022 až 5. januára 2023. IIHF odobrala Rusku aj tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa mali konať v Petrohrade. Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom (22. 3.) zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie. IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo svojich súťažiach.

Na reakciu IIHF zareagovali takmer všetky európske hokejové ligy od začiatku ruských vojenských operácií na Ukrajine a nedovoľujú svojim hráčom reprezentovať vlastné krajiny, ak hrajú v Ruskej hokejovej súťaži. Dlho sa takémuto kroku slovenský zväz bránil. Dňa 8.9.2022 vydal Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) stanovisko, v ktorom informoval, že slovenských hokejistov z KHL bude aj naďalej nominovať do reprezentácie a neudelí im zákaz tak, ako to už v tom čase urobili iné európske krajiny (Švédsko, Fínsko, Francúzsko, Lotyšsko a Česko).

Stanovisko, ktoré SZĽH poslal médiám, znelo takto: „Výkonný výbor SZĽH aj Slovenský zväz ľadového hokeja budú vždy rešpektovať medzinárodné dohody a platné zákony SR. Máme za to, že hráči, ktorí aktuálne hrajú v Rusku, neporušujú ako medzinárodné dohody, tak naše zákony. Budeme sa teda opierať o Olympijskú chartu, podľa ktorej má byť šport nástrojom spájania. Útoky a nevraživosť voči športovcom sú neakceptovateľné rovnako, ako je neprijateľný akýkoľvek vojnový konflikt. Z tohto dôvodu budeme aj naďalej vyberať hráčov do reprezentácie podľa ich aktuálnej formy a nie ligy, v ktorej pôsobia.“

Napokon sa však Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH), po dlhom zvažovaní a následnom nátlaku sponzorov, rozhodol neosloviť slovenských hráčov s ponukou reprezentovať Slovenskú republiku, ktorí sú pod zmluvami v KHL a pustil do gatí. Tým de facto preukázal, že nerešpektuje jednak medzinárodné dohody a ani slovenské zákony. Veď sponzori a partneri pohrozili prštekom: No, no, no…a skutočný názor zdravého rozumu musí ísť bokom.

Je smutné že práve Miroslav Šatan, ktorý bol vždy predstaviteľom rozvahy, nadhľadu a zdržanlivosti pred unáhlenými závermi, ako šéf SZĽH úplne zlyhal, keďže za rozhodnutia zväzu nesie zodpovednosť na svojich pleciach on. Tieto fakty rozdeľujú spoločnosť opäť v otázkach, ktoré vôbec s hokejom nesúvisia.

Politický kilometer liberálnej spoločnosti

Je ešte hokejový šampionát naozaj "svetový"?
mjs

Myslím si, že od športovcov sa očakávajú výsledky a názory športového charakteru, nie politického. Rusko ukrajinský konflikt je politického charakteru a je bezočivosť niektorých športových osobností moralizovať verejnosť za ich vlastné politické názory, na ktoré má každý z nás zaručené ústavné právo. Rovnako bezočivý je dvojitý meter, ba až kilometer v pohľade na Rusko v kontexte s vojenskými akciami na Ukrajine a pohľad na to isté v minulosti počas mnohých predošlých rokov na Spojené štáty americké. Kým americké aktivity na územiach iných štátov sú len v mene demokracie, medzinárodného práva, spravodlivosti a nijak inak, ruské aktivity v duchu rovnakých argumentov sú zametané pod koberec. Kým peniaze slovenských hokejistov zarábaných Slovákmi v KHL sú kaviarenskými povaľačmi a facebookovými rusofóbnymi trollmi nazývané ako krvavé, tie americké doláre zarábané počas desiatkach vojen zo strany Veľkého brata takmer po celom svete, sú poctivo zarobené.

Aký je váš názor? Zapojte sa kľudne do ankety a hlasujte:

https://forms.gle/sJXzqEqX3y5vAgGFA

Mário Jarolím Šturdík

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x