21.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Radačovský: Referendum nie je o voľbách, ale o možnosti odvolať vládu, ktorá neplní svoje sľuby dané voličom

Referendum na Slovensku, ktoré môže výrazne zmeniť jeho politické vedenie, sa blíži. V sobotu 21. januára budú môcť Slováci rozhodnúť o tom, či budú mať vládni politici skrátené volebné obdobie, alebo nie. A rozhodnúť o tom musia ľudia, pretože politici to nedokážu, keďže sa im do toho, napriek všetkým plamenným rečiam, vôbec nechce.

Už táto sobota môže byť pre Slovensko historická, pretože ak by bolo referendum platné (musí naň prísť viac ako 50 percent Slovákov), bolo by to iba druhýkrát v našej novodobej histórii. Nikoho preto zrejme neprekvapí, že naň pozýva najmä opozícia, ktorá by rada rozdala v predčasných voľbách karty nanovo, dúfajúc, že rozhnevaných okolo 80 percent Slovákov pošle túto vládu do zabudnutia. K referendovým urnám pozýva v statuse aj europoslanec a šéf strany Slovenský Patriot Miroslav Radačovský.

JUDr. Igor KRŠIAK: Referendum je najväčšia možná forma výkonu priamej demokracie

Koho si občania zvolia sa rozhoduje voľbami, nie referendom

„Vážení občania, Slováci a Slovensky, naši priatelia Maďari, Rusíni, Rómovia, Židia a iní. Strana Slovenský PATRIOT na svojom sneme jednohlasne rozhodla, že referenda sa zúčastní. Referendum nie je len o súčasnej vláde, ktorá ho svojou neodbornosťou a zmätočnosťou iniciovala. Referendum je o všetkých vládach, ktoré si občania zvolia, a ktoré stratia dôveru občanov. A je jedno, či ide o stranu Smeru, Hlasu, Republiky, SaS, OĽaNO, a ďalšie.

Zúčastniť sa na referende burcujú Slovákov aj mnohí bežní ľudia

Referendum znamená zakotviť v ústavnom zákone možnosť odvolať pred skončením volebného obdobia akúkoľvek vládu, pokiaľ neplní sľuby dané voličom pred voľbami, alebo sa stane neodbornou a zmätočnou,“ píše v úvode Radačovský, podľa ktorého občan má právo zvoliť si svoju vládu.

Úspešným referendom tak bude mať aj právo vládu odvolať. „Tvrdenia niektorých politikov nemajúcich záujem na účasti v referende, vrátane prezidentskej kancelárie, s tvrdením, že referendum je o tom, aby sa k moci vrátila mafia sú nehoráznou lžou a neúctou k výsostnému právu občanov voliť si svoju vládu, ale aj ju aj odvolať. Referendum 21. januára nie je predsa o voľbách.

Úspešné referendom zmení zákon a aj Ústavu pri skrátení výkonu funkcie politikom

To, koho si občania zvolia, alebo nezvolia sa rozhoduje voľbami, a nie referendom,“ skonštatoval na záver šéf strany Slovenský Patriot, ktorý ešte dodal slová slávneho gréckeho filozofa Platóna: „Jedným z trestov za odmietnutie účasti v politike (a týka sa to aj referenda) je to, že skončíte v pozícií človeka riadeného tými, ktorí sú od Vás podradnejší.“

Heňa Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články