15.1 C
Nitra
pondelok, 2 októbra, 2023

Viac ako polovica Slovákov si myslí, že investovanie je len pre bohatých

Slováci majú pri téme investovania predsudky. Takmer 58 % z nich je mylne presvedčených, že pri súčasnej vysokej inflácii sa im investovať neoplatí. Viac ako polovica opýtaných okrem toho považuje investovanie stále za komplikované a domnievajú sa, že tento nástroj je určený hlavne pre bohatých. Vyplýva to z prieskumu 2muse pre 365.bank.

Ako povedal šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič, investovať je vhodné po malých sumách, pravidelne a predovšetkým dlhodobo. Na výnosy z jednotlivých investičných nástrojov treba pozerať vo viacročnom horizonte a nie v kontexte aktuálnej inflácie, ktorá atakuje historické maximá. „Naším cieľom by tak nemalo byť pokoriť jej súčasné hodnoty, ale zhodnotiť svoje úspory výnosom prevyšujúcim infláciu v dlhodobom horizonte,“ radí Barbarič.

Takmer 59 % Slovákov si myslí, že je to nástroj len pre pokročilých. Viac ako polovica opýtaných ho považuje za príliš komplikované. Slováci sa nevedia zorientovať v investičných produktoch, posúdiť ich vhodnosť a ocenili by skôr jednoduchšie spôsoby ako tie, ktoré sú aktuálne na trhu štandardne dostupné. Podľa Barbariča je však v súčasnosti investovanie vďaka digitálnym technológiám podstatne jednoduchšie ako kedysi.

Prieskum uskutočnila agentúra 2muse pre 365.bank na vzorke 1 006 respondentov od 3. novembra do 9. novembra 2022.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články